Traktował nas wyjątkowo

Krzysztof Kozłowski

publikacja 14.01.2016 10:20

A my, młodzi, winniśmy od siebie wymagać, choćby inni nie wymagali... Na wydziale teologii UWM w Olsztynie odbył się diecezjalny finał XVI Olimpiady Teologii Katolickiej. W tym roku młodzi zapoznawali się z nauką papieża Polaka, zgodnie z tematem konkursu: „Św. Jan Paweł II - wychowawca młodych pokoleń.”

Traktował nas wyjątkowo W diecezjalnym finale olimpiady wzięło udział 50 uczniów Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

- Tematyka zagadnień nawiązuje oczywiście do nauk ojca świętego, zwłaszcza w zagadnieniach dotyczących rodziny, życia i problemów współczesnego człowieka. Założenie olimpiady jest takie, żeby nie tyle przypomnieć - bo młodzi osobiście nie uczestniczyli w spotkaniach z nim,  na bieżąco nie mieli możliwości słuchania jego słów i poprzez media uczestniczyć w jego pielgrzymkach - ale ukazać głębię jego przesłania skierowanego właśnie do młodych - wyjaśnia  ks. Adam Bielinowicz z wydziału nauki  katolickiej archidiecezji warmińskiej. Podkreśla, że jest to okazja do „dotknięcia Jana Pawła II” poprzez jego nauczanie, które jest nieustannie aktualne i wartościowe.

Temat tegorocznej olimpiady nie  jest przypadkowy - związany jest z tegorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży, które odbędą się w Krakowie. Inicjatorem tych spotkań był Jan Paweł II. - Pytania, które pojawiają się na olimpiadzie, dotyczą treści przekazywanych podczas spotkań papieża z młodymi - wyjaśnia ks. Adam.

Rozmawiając z uczestnikami olimpiady można zauważyć, iż w trakcie przygotowań odkrywali wartość słów papieża, ich głębię. - Przygotowując się czytałem Pismo Święte i wystąpienia Jana Pawła II. Ten fakt świadczy o tym, iż nie jest to jedynie rywalizacja z rówieśnikami, ale też i szukanie odpowiedzi na pytania, które dręczą dziś młodych - mówi Michał. - Poznawanie nauczania Jana Pawła II było pewnym odkryciem. Wiele mówi się o nim samym, ale mam wrażenie, że jego nauka nie jest powszechnie znana - dodaje Jakub.

- Do mnie szczególnie przemawiały orędzia Jana Pawła II skierowane do młodych. W nich mówił otwarcie, językiem zrozumiałym, trafiającym do serc. Nie da się wybrać jednej myśli, takiej przewodniej, bo było ich wiele. Wiele trafnych zdań, krótkich a mówiących wszystko - zauważa Sylwia. Wyciąga z torebki gruby zeszyt. - Tu mam wypisane najważniejsze - mówi. Przekłada kartki, szukając tej, która mogłaby być najważniejsza. Po dłuższym czasie szukania mówi: - Nie, nie ma jednej. Jest ich wiele. Ale jego główne przesłanie dla młodych, to głosić wiarę, nauczać, a młodzież jest przyszłością świata - wymienia.

- Sama postawa Jana Pawła II wobec młodych jest ujmująca. Powiedział, że młodzi mają szczególne miejsce u Chrystusa. Tak samo papież traktowała młodych - wyjątkowo. Mi najgłębiej zapadły słowa o rodzinie, o miłości w rodzinie. O tym, że rodzice powinni dbać o przyszłość dzieci, że powinni pozwolić im podejmować decyzje. A my, młodzi, winniśmy od  siebie wymagać, choćby inni nie wymagali - dodaje Daria.

- Udział w olimpiadzie jest nie tylko spotkaniem ze świętym, ale również refleksją  nad życiem, możliwością odniesienia do swoich problemów, pytań. Zdobycie wiedzy to nie tylko nauka, ale też wejście w prawdy, a poprzez dotykanie świętego dotknięcie samego Boga. Uczenie się, w jaki sposób można kształtować swoje życie, na jakich wartościach się opierać. Krótko mówiąc, jak żyć - uważa ks. Bielinowicz.

Etap diecezjalny wygrała Martyna Gut z LO I w Olsztynie. II miejsce zajęła Wiktoria Żuchniewicz z LO 11, zaś III – Zuzanna Drząszcz z LO II. Troje laureatów  etapu diecezjalnego będzie reprezentować naszą archidiecezję na ogólnopolskim finale, który odbędzie się w Łowiczu.