Zakaz wjazdu

ks. Piotr Sroga

publikacja 01.02.2016 13:22

Ciężarówki jadące z Rosji mogą utknąć tam na dobre. Nie ma porozumienia w sprawie zezwoleń na przekraczanie polsko-rosyjskiej granicy.

Zakaz wjazdu ks. Piotr Sroga /Foto Gość

Dziś wygasło zezwolenie na wwożenie towarów tranzytem przez terytorium Rosji. W ten sposób nie jest możliwe przekroczenie przez kierowców ciężarówek granicy z Obwodem Kaliningradzkim. Strona rosyjska proponowała przedłużenie dotychczasowych pozwoleń do 15 lutego, ale po przedstawiciele polskiego rządu nie zgodzili się na to.

Brak porozumienia może spowodować wielomilionowe straty w polskiej branży transportowej. - Nowe wewnętrzne rosyjskie przepisy dotyczące transportu są niezgodne z międzynarodowym prawem i drastycznie ograniczą możliwości polskich przewoźników, co jest dla nas niedopuszczalne, dlatego chcemy rozmawiać - mówi wiceminister Jerzy Szmit.

Zezwolenia, z których korzystają polscy kierowcy, wygasły wczoraj. Rosjanie mogą od dziś karać przewoźników mandatami oraz nie pozwolić na powrót do Polski. Strona polska zaprosiła Rosjan do rozmów. Mają się one odbyć dziś.