Uwaga na rowerzystów

lc /UM

publikacja 06.02.2016 16:29

W Olsztynie pojawił się - jeden z pierwszych w Polsce - znak nakazujący ustąpienia pierwszeństwa rowerzyście.

Uwaga na rowerzystów Tablica przypominająca o rowerzystach pojawiła się przy skrzyżowaniu ul. Płoskiego i ul. Wilczyńskiego Łukasz Czechyra /Foto Gość

Kierowco, uważaj! Rowerzysta z prawej – tak można odczytać nowy znak, który pojawił się na ulicach stolicy Warmii i Mazur. Nie jest to pełnoprawny znak drogowy, a raczej tablica informacyjna, która pojawiła się przy skrzyżowaniu ul. Płoskiego i ul. Wilczyńskiego.

– Kierujący pojazdem, skręcający w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost. W Olsztynie istnieje szereg takich skrzyżowań, ale na kilku z nich obserwujemy częste sytuacje konfliktowe wynikające zazwyczaj z niewłaściwych zachowań kierowców. Stąd pomysł wykorzystania tablicy informacyjnej – mówi olsztyński Oficer Rowerowy, Mirosław Arczak.

Niebawem podobne tablice mają pojawić się przy innych newralgicznych skrzyżowaniach, a o ich umiejscowieniu będzie decydować Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Urzędnicy przyznają, że jest to wyjątkowa forma, gdzie indziej niespotykana i obiecują, że nowy „znak drogowy” nie będzie przez nich nadużywany.