Trzeba pomóc, to pomagamy

lc

publikacja 29.04.2016 10:40

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się szkolenie dla wolontariuszy przed zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży.

Trzeba pomóc, to pomagamy Podczas Dni w diecezji będzie działać ponad 100 wolontariuszy Łukasz Czechyra /Foto Gość

Wolontariusze będą opiekować się młodymi ludźmi z innych krajów, którzy przyjadą na Warmię na tydzień przed Światowymi Dniami Młodzieży, w ramach tzw. Dni w diecezji. - Wszyscy jako Polacy i katolicy jesteśmy gospodarzami ŚDM i dlatego, jeśli jest potrzeba pomocy, tam idziemy i pomagamy. Mam nadzieję, że będzie w tym dużo modlitwy i dużo radości - mówi Karina Orłowska, koordynatorka warmińskich wolontariuszy.

W szkoleniu wzięło udział ponad 100 chętnych do pomocy przy ŚDM. - Mamy zapisanych 130 wolontariuszy. To szkolenie ma im przede wszystkim pokazać czym się będą zajmować, jakie będą ich zadania. Otrzymają wszystkie informacje, jakie będą im przydatne w czasie wizyty zagranicznych gości - mówi ks. Jarosław Dobrzeniecki. Wolontariusze szkolili się również z zakresu pierwszej pomocy oraz bezpieczeństwa. W spotkaniu wzięli również udział abp Edmund Piszcz, wojewoda Artur Chojecki oraz wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk.

- Wolontariusz powinien spełniać 3 cechy. Pierwszą jest życzliwość - wolontariusz nie może być złym człowiekiem. Wolontariat to wyjście naprzeciw drugiego człowieka z dobrocią i uśmiechem. Drugą cechą jest kompetencja. Skoro jestem dla kogoś, prowadzę go, to muszę wiedzieć, co powiedzieć, co pokazać, informować. Wolontariusz to rodzaj przewodnika, a przewodnik zawsze idzie na przedzie. I wreszcie trzecia cecha - radość. Wolontariusz nie może być człowiekiem smutnym, zawsze powinien mieć uśmiech na twarzy i dobre słowo dla innych - powiedział abp Piszcz.

Szkolenie zakończyło się wspólnym odśpiewaniem hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”.