Św. Florian niech czuwa

Łukasz Czechyra

|

Posłaniec Warmiński 20/2016

publikacja 12.05.2016 00:00

– Postawę strażaka cechują ofiarność, wierność, poświęcenie i bezinteresowność
– mówi abp Piszcz.

Swoje święto obchodzili
i zawodowcy, i ochotnicy. Swoje święto obchodzili
i zawodowcy, i ochotnicy.
Łukasz Czechyra /Foto Gość

WOlsztynie we wspomnienie św. Floriana odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka. Rozpoczęły się od Eucharystii w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa, której przewodniczył abp senior Edmund Piszcz. W homilii zwracał on uwagę na miłość Jezusa, która w pełni objawiła się na krzyżu.

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przemaszerowali do urzędu wojewódzkiego, gdzie miało miejsce wręczenie odznaczeń, medali i awansów. Następnie odbyło się wielkie święto na placu Solidarności – strażacki piknik rodzinny. Były atrakcje dla dzieci i dorosłych – nie zabrakło konkursów, gier, pokazów sprzętu; najmłodsi mogli nie tylko wsiąść do strażackich pojazdów czy przymierzyć strój ratownika, ale też wcielić się w prawdziwego strażaka – lać wodą z sikawki, ugasić mały pożar, a nawet uratować poszkodowanego.
Główną atrakcją był pokaz postępowania przy wypadku drogowym. Na placu pojawiły się dwa rozbite samochody i kilka rannych osób. Mł. bryg. Sławomir Filipowicz, rzecznik olsztyńskich strażaków, na bieżąco komentował działania ratowników, a także udzielał informacji, jak każdy z nas powinien zachować się w takim przypadku.