Inspiracją były organy

Krzysztof Kozłowski

publikacja 25.05.2016 10:25

W niedzielę na reszelskich organach zagra Michał Dąbrowski.

Inspiracją były organy Zeszłoroczne koncerty gromadziły liczną publiczność. - Mam nadzieję, że i w tym roku wiele osób będzie wsłuchiwać się w piękną muzykę - mówi Karol Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W najbliższą niedzielę (29 maja) o 19.00 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu odbędzie się inauguracyjny koncert w ramach II Reszelskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej.

Zeszłoroczne koncerty cieszyły się ogromną popularnością. Przychodzili na nie nie tylko mieszkańcy Reszla i okolic, ale też wielu turystów.

W tym roku jako pierwszy spośród artystów zaprezentuje się Michał Dąbrowski, absolwent Wydziału Wychowania Muzycznego oraz Wydziału Instrumentalnego w klasie organów prof. Józefa Serafina w warszawskiej PWSM. Uczestniczył on w międzynarodowych konkursach organowych w Chartres i Pradze.

Podczas konkursu improwizacji organowej w ramach „Internationale Orgeltage in Muensterland” w roku 1979 zdobył II nagrodę. Od 1979 r. kieruje Chórem Akademickim SGGW, wraz z którym wykonał szereg wielkich form oratoryjnych, m.in: „Magnificat”, „Johannespassion” i Mszę h-moll J. S. Bacha, „Requiem” W. A. Mozarta, „Ein Deutsches Requiem” J. Brahmsa. Od 1983 r. równolegle pełni obowiązki organisty kościoła Świętego Krzyża w Warszawie, skąd w każdą niedzielę Polskie Radio transmituje Msze św.

- Skąd pomysł na cykl koncertów? Ze złego stanu technicznego reszelskich organów - mówi Karol Światłowski, kierownik artystyczny. Wspomina dzień, kiedy wracał z Kętrzyna do Reszla. Zajechał do Świętej Lipki, gdzie spotkał ówczesnego reszelskiego proboszcza, ks. Dyzmę Wyrostka. Zagadał wówczas, że „trzeba coś z naszymi organami zrobić”. Podsunął pomysł koncertów organowych, z których dochód można by przeznaczyć na remont parafialnego instrumentu.

Później Karol zaczął zbierać artystów, dzwonić, pytać, prosić o pomoc. Tak udało się w zeszłym roku po raz pierwszy zorganizować sześć koncertów.

Kolejny koncert w Reszlu odbędzie się 12 czerwca o 19.00. Tym razem będzie on poświęcony twórczości Feliksa Nowowiejskiego.

- Wejście na koncerty jest bezpłatne. Po koncercie można na tacę wrzucić pieniądze na remont organów - mówi kierownik artystyczny.

II Reszelskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej odbywają się pod patronatem „Gościa Niedzielnego”.