Teraz już z górki

Łukasz Czechyra

publikacja 05.08.2016 09:03

Warmińska piesza pielgrzymka zmierza do Częstochowy.

Teraz już z górki Warmińska pielgrzymka liczy około 400 osób ks. Jarosław Dobrzeniecki

To już 5 dzień pielgrzymki, dziś pątnicy dochodzą do Czerwińska. - Zazwyczaj to była połowa drogi do Częstochowy, w tym roku, jako, że wyszliśmy trochę później, jeszcze tej połowy nie ma, ale na pewno jest coraz bliżej do Częstochowy - mówi Mateusz Rutynowski.

Dzisiejszy pielgrzymi dzień jest szczególny ze względu na to, że pątnicy przekraczają Wisłę. - Wiele osób mówi, że po przekroczeniu Wisły jest już z górki. Do Wisły te tereny były jeszcze takie jak u nas, sporo pagórków, a teraz już krajobraz się trochę zmienia - opowiada porządkowy grupy Warmia Reszel, która w tym roku obchodzi mały jubileusz - grupa ruszyła bowiem na trasę pielgrzymki po raz 30.

W czerwińskiej bazylice co roku były również odprawiane Msze św. prymicyjne kapłanów związanych z pielgrzymką, to także moment, kiedy wiele osób przyjeżdża odwiedzić pielgrzymów. - To taki rodzinny dzień. Wiele osób także właśnie w Czerwińsku dojeżdża i idzie dalej z pielgrzymką do Częstochowy - zaznacza Mateusz Rutynowski.

- Idzie się bardzo dobrze, naprawdę wyjątkowo dobrze. Ogółem nasza warmińska pielgrzymka liczy około 400 osób - mówi ks. Jarosław Dobrzeniecki, dyrektor pielgrzymki.

Pątnicy dotrą do Jasnej Góry 12 sierpnia.