Pięć pszczelich tańców

Krzysztof Kozłowski

publikacja 08.08.2016 20:29

Okazuje się, że o pszczołach wiemy niewiele.

Pięć pszczelich tańców Pszczelarz Zygmunt Dańko opowiadał o życiu i zwyczajach pszczół Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

- Dzisiaj na terenie naszego muzeum odbywa się Wielki Dzień Pszczół. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję, która ma uświadomić nam, jak ważne jest znaczenie tych owadów w życiu ludzi - mówi Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku.

Na odwiedzających skansen czekało wiele atrakcji. - Można poznać najpopularniejsze rośliny miododajne, zwiedzić w towarzystwie pszczelarza ścieżkę edukacyjną bartnictwo-pszczelarstwo, który wprowadzi w tajniki życia pszczół, a także zrobić zapasy miodu na zimę - wymienia Robert Waraksa.

Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych. - Dla nich przygotowaliśmy wyświetlanie bajek w wozowni z Małszewa. Mogą również z pomocą rodziców zbudować sztuczne gniazdo dla pszczół dziko żyjących, które po wykonaniu zostaną umieszczone w różnych miejscach na terenie Parku Etnograficznego w Olsztynku - dodaje R. Waraksa.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się wykonanie świec z węzy, które można było wziąć na pamiątkę. Nie lada wyzwaniem było rozwiązanie krzyżówki dotyczącej życia pszczół. Pomocą były tablice opisujące życie tych owadów.

- Już wiem, że o pszczołach niewiele wiem - śmieje się pan Marek. Wraz z dziećmi przyjechał zwiedzić skansen, a przy okazji postanowił rozwiązać krzyżówkę o pszczołach. - Okazuje się, że pszczoły tańczą i można rozróżnić aż pięć pszczelich tańców - dodaje.

Naukowcy szacują, że co trzecia łyżka pożywienia, która znajduje się na naszym stole, została wyprodukowana dzięki pracy pszczół.