Inwestycja w rodziny

Łukasz Czechyra

publikacja 24.08.2016 15:57

- To była dobra decyzja - mówi prezydent Piotr Grzymowicz o wprowadzeniu w 2013 roku Olsztyńskiej Karty Dużej Rodziny.

Inwestycja w rodziny - Do programu dołączyło już 100 przedsiębiorców - podkreśla Piotr Grzymowicz Łukasz Czechyra /Foto Gość

Prezydent Piotr Grzymowicz podsumował dotychczasowe funkcjonowanie karty. - Uprawnionych do posiadania karty jest około 12 tys. olsztynian; wydaliśmy około 6 tys. takich kart. Na pewno nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich, ale widać, że mieszkańcy chcą z tego korzystać. Na pewno to była dobra decyzja - mówił Piotr Grzymowicz.

Posiadacze Olsztyńskiej Karty Dużej Rodziny mogą liczyć na różnego rodzaju zniżki - od miesięcznego biletu na komunikację miejską za 140 zł dla całej rodziny, poprzez 50 proc. zniżki przy wejściu na baseny i lodowiska zarządzane przez OSiR, 50 proc. zniżki na bilety do Planetarium i Teatru Lalek, aż po 50 proc. ulgi w opłatach za przedszkole i zwolnienie z opłat za pobyt dziecka w żłobku.

- W roku 2015 zainwestowaliśmy w duże rodziny ponad 650 tys. złotych - zaznacza prezydent Olsztyna. A jest to tylko wsparcie finansowe udzielone przez zarządzane przez miasto placówki. Do tego dochodzą jeszcze ulgi i zniżki oferowane przez partnerów karty, miejscowych przedsiębiorców. - Na początku było ich zaledwie kilkunastu, teraz już setka. To pokazuje solidarność w naszym mieście, zrozumienie potrzeb drugiego człowieka, za co wszystkim serdecznie dziękuję - powiedział prezydent.

Aby sprawdzić, jak użytkownicy oceniają Olsztyńską Kartę Dużej Rodziny oraz jakich oczekiwaliby zmian, urzędnicy poprosili o wypełnienie specjalnej ankiety. W badaniu wzięli udział przedstawiciele 200 rodzin, czyli ok. 10 proc. korzystających. Wyniki ankiety przedstawił Jarosław Skórski, doradca Prezydenta ds. koordynacji polityki rodzinnej.

- Posiadacze kart pozytywnie oceniają funkcjonowanie programu. Najwięcej ocen negatywnych zyskały skomplikowane procedury związane z wydawaniem karty i rozpowszechnianie informacji na temat obowiązujących zniżek - tłumaczył J. Skórski. - Jeśli chodzi o życzenia mieszkańców, to 40 proc. wskazuje, że najbardziej oczekiwane byłyby nowe zniżki na żywność, odzież, obuwie i mieszkanie. Przeszło 30 proc. wskazywało, że przydałyby się dodatkowe ulgi w usługach edukacyjnych i związanych z opieką zdrowotną - podał doradca prezydenta. Zapowiedział prace nad ulgami w opłatach za odpady komunalne, newsletterem z informacjami o nowych partnerach, uproszczeniem procedur, wydłużeniem kart (obecnie kartę trzeba co roku odnawiać) i pozyskiwaniem nowych partnerów.