XX Dzień Judaizmu

Łukasz Czechyra

publikacja 15.01.2017 20:14

Przeżywamy go pod hasłem: "Uwiodłeś mnie, Panie, a ja pozwoliłem się uwieść" (Jr 20,7).

XX Dzień Judaizmu Ks. Kotowicz zaznacza, że Dzień Judaizmu ma nas otworzyć na spotkanie z innym, żywym człowiekiem Łukasz Czechyra /Foto Gość

W archidiecezji warmińskiej rozpoczęły się modlitwy o jedność chrześcijan. Kościół katolicki przeżywa dziś, 15 stycznia, XX Dzień Judaizmu. Z tej okazji w kościele bł. Franciszki Siedliskiej w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza św. - Dzień judaizmu ma nam uświadomić, jak wiele nas łączy z narodem żydowskim. Modlitwa Pana Jezusa „Ojcze, spraw, aby byli jedno”, odnosi się przede wszystkim do wszystkich wyznawców Chrystusa, ale także do wszystkich ludzi dobrej woli - podkreśla ks. kan. Romuald Zapadka.

Mszy św. przewodniczył ks. dr Wojciech Kotowicz, wicerektor WSD MW Hosianum w Olsztynie. W homilii przypomniał on m.in. słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że wyznawców judaizmu można nazywać starszymi braćmi w wierze, a religii żydowskiej nie można traktować jako rzeczywistości zewnętrznej. - Judaizm jest czymś wewnętrznym. Obchody dnia judaizmu mają być zachętą do odkrywania poprzez modlitwę i refleksję judaistycznych korzeni chrześcijaństwa. Wspólnota Kościoła powstała w kręgu religii żydowskiej i jej znajomość pozwala nam głębiej odczytać chrześcijańską tożsamość - mówił ks. Kotowicz.