Pamięć o pasterzu

Krzysztof Kozłowski

publikacja 23.01.2017 14:22

Dziś przypada rocznica śmierci prymasa Polski, kard. Józefa Glempa, byłego ordynariusza diecezji warmińskiej.

Pamięć o pasterzu Kard. Józef Glemp był w latach 1979-1981 ordynariuszem diecezji warmińskiej Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Z tej okazji w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odprawiona została Msza św. w intencji prymasa, byłego biskupa warmińskiego. Eucharystii przewodniczył abp Józef Górzyński.

- Pamięć o naszych pasterzach jest wyrazem naszej miłości, ale także buduje naszą tożsamość. Tożsamość w sensie historycznym i w sensie religijnym. Gromadzimy się w rocznicę śmierci kard. Józefa Glempa. Prośmy Boga, by przyjął go do swojej chwały - mówił ks. Bartłomiej Matczak.

Homilię wygłosił ks. Tadeusz Marcinkowski, kanclerz Kurii Archidiecezji Warmińskiej. Wspominał postawę kardynała, który stał na straży życia, miłości i sprawiedliwości.

Kard. Józef Glemp był w latach 1979-1981 ordynariuszem diecezji warmińskiej. W tym czasie erygował wiele parafii oraz ośrodków duszpasterskich i katechetycznych.

Propagował kult bł. Doroty z Mątowów i bł. Bożej Reginy Protmann. Rozpoczął prace przygotowawcze do duszpasterskiego synodu diecezji warmińskiej, sprowadził relikwie św. Wojciecha i rozpoczął ich peregrynację w diecezji. Powołał do istnienia Instytut Kultury Chrześcijańskiej w Olsztynie. Organizował także uroczystości hozjańskie w Olsztynie. W sierpniu 1979 r. odbyły się we Fromborku uroczystości 400. rocznicy śmierci kard. Hozjusza, z udziałem kard. Stefana Wyszyńskiego i polskich biskupów.