Lepiej rozumiem Boży plan

Łukasz Czechyra

publikacja 25.04.2017 18:29

W Olsztynie odbył się etap diecezjalny XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Lepiej rozumiem Boży plan W etapie diecezjalnym najlepsze okazały się (od prawej): Alicja Zdankiewicz, Jolanta Jaroszewska oraz Weronika Czerpak Łukasz Czechyra /Foto Gość

56 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z archidiecezji warmińskiej przybyło do WSD MW Hosianum, by powalczyć o miejsca w finale OKWB w Niepokalanowie.

Spotkanie młodych znawców Biblii rozpoczęło się od Mszy św., której przewodniczył ks. kan. Paweł Rabczyński, rektor Hosianum.

Następnie młodzi ludzie przystąpili do testu - on wyłonił najlepszą 7 uczestników. W etapie ustnym każdy z nich odpowiadał na pytania przed komisją, a o wysokim poziomie niech świadczy fakt, że zarówno do wyłonienia pierwszego, jak i trzeciego. miejsca konieczne były dogrywki.

Ostatecznie wygrała Alicja Zdankiewicz z I LO w Olsztynie, drugie miejsce zajęła Jolanta Jaroszewska z ZS Rolniczych i Ogólnokształcących w Jagarzewie, a podium uzupełniła Weronika Czerpak z XI LO w Olsztynie.

Cała trójka pojedzie na finał OKWB, który odbędzie się 5 i 6 czerwca w Niepokalanowie, a wcześniej na Spotkanie Młodych z Biblią w Częstochowie 11 i 12 maja.

- Mam dobrą pamięć, ale tak naprawdę to swoją wygraną przypisuję Opatrzności Bożej. Czytałam Pismo Święte, komentarze, robiłam notatki, przygotowywałam się, ale nigdy nie liczyłam, że zrobię to własnymi siłami - mówi o swojej wygranej Alicja Zdankiewicz.

Była ona najlepsza zarówno w części pisemnej (zdobyła 87 na 90 możliwych punktów) jak i cześć ustnej. Nie miała sobie równych również w ubiegłym roku.

- Chciałabym wygrać, ale to nie jest najważniejsze. Spotykamy się tam, robimy wszystko razem, tańczymy, śpiewamy, jest cudownie i czuje się Pana Boga pośród nas. O to w tym wszystkim chodzi. Za każdym razem, kiedy czytam Pismo Święte rozumiem lepiej co do mnie mówi Bóg i jaki ma wobec mnie plan - opowiada Alicja.

- W naszych czasach odchodzimy od słowa pisanego na rzecz komunikatorów i gadżetów elektronicznych, a Pismo święte cały czas trwa. Żeby Biblii nie zapomnieć trzeba ją atrakcyjnie przekazywać, a jedną z takich form jest właśnie Konkurs, który trafia do młodych dlatego, że to sam Bóg ich do tego przynagla - tłumaczy Mateusz Rutynowski z Civitas Christiana, organizatora Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

W tym roku tematem zmagań była Księga Daniela oraz Apokalipsa św. Jana.