Maryja była pierwszą katechetką

Łukasz Czechyra

publikacja 27.06.2017 16:51

Żeby przekazywać innym wiedzę o Bogu, najpierw trzeba wejść z Nim w relację.

Maryja była pierwszą katechetką W rekolekcjach wzięło udział 100 katechetów Łukasz Czechyra /Foto Gość

W Gietrzwałdzie zakończyły się rekolekcje dla katechetów z archidiecezji warmińskiej. Tematem rekolekcji były słowa „Daj mi pić” zaczerpnięte z Ewangelii według św. Jana. - Rozważaliśmy spotkanie Jezusa z Samarytanką, naszym tematem przewodnim było pragnienie. Najważniejszą rzeczą, jaka stała się podczas tego spotkania było to, że to Jezus stał się źródłem dla tej kobiety, źródłem nowego życia, nowej jakości, nowej przestrzeni, w której Samarytanka zaczyna funkcjonować - tłumaczy ks. Dariusz Sonak, rekolekcjonista.

- Tutaj, w Gietrzwałdzie, Maryja przedstawia nam Jezusa, Który jest źródłem życia. Symbolem tego jest źródełko pobłogosławione przez Matkę Bożą - podkreśla ks. Sonak.

Rekolekcje zakończyły się Mszą św., której przewodniczył abp senior Wojciech Ziemba. Powitał on wszystkich zebranych: katechetów i pielgrzymów, którzy przybyli na rocznicowe uroczystości i zaznaczył, że te dni są dla niego szczególne, gdyż dokładnie 35 lat temu przebywał on w Gietrzwałdzie przygotowując się do przyjęcia święceń biskupich.

W rekolekcjach wzięło udział 100 nauczycieli religii. - Katecheza to przekazywanie wiary. Pierwszą katechetką była właśnie Maryja - zaznacza ks. Adam Bielinowicz, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej.

Jak dodaje ks. Sonak, rekolekcje nie są formą dokształcania, zdobywania wiedzy, ale pewną szkołą pogłębiania relacji z Bogiem. - Czymś mało autentycznym byłoby przekazywanie wiedzy o Bogu bez kontaktu z Nim. To tak jakby ktoś chciał opowiadać o najwspanialszej przygodzie swojego życia, w której nigdy nie uczestniczył - tłumaczy potrzebę rekolekcji ks. Dariusz.