To właśnie nasz sposób życia

Łukasz Czechyra

publikacja 26.07.2017 13:35

Ponad 200 osób związanych z Ruchem Focolari - Dziełem Maryi przeżywało w Olsztynie rekolekcje.

To właśnie nasz sposób życia Mariapoli - rekolekcje letnie Ruchu Focolari Łukasz Czechyra /Foto Gość

Ruch Focolari to międzynarodowy ruch katolicki powstały w 1943 r. we Włoszech. Jego założycielką była Chiara Lubich.

- Odkryła rzeczywistość Jezusa opuszczonego, który wołał na krzyżu: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił!”. To właśnie w tym momencie opuszczony przez wszystkich Jezus cierpiał najbardziej - ta tajemnica stała się fundamentem Ruchu Focolari, z której potem narodziły się wszystkie inne dzieła. Ruch Focolari, czyli Dzieło Maryi, to bowiem nie tylko duchowość, ale także kultura, ekonomia, edukacja, polityka... to sposób życia - podkreśla Irena Socha.

Ruch Focolari w każde wakacje organizuje letnie rekolekcje, zwane Mariapoli (miasto Maryi). Od kilku lat przyjeżdżają oni również do Olsztyna. - Czy Olsztyn to już pełnoprawne miasto Maryi? Na pewno coraz bardziej, trochę naszego charyzmatu roznieśliśmy po mieście - mówi z uśmiechem ks. Jan Sroka.

W letnich spotkaniach wzięło udział ponad 200 osób: pojedyncze osoby, klerycy, księża, całe rodziny. - To już moje 6. Mariapoli, zawsze przyjeżdżałam z babcią. Kiedy w tym roku babcia powiedziała, że nie będzie mogła przyjechać, powiedziałam, że to wielka szkoda, ale ja muszę tu być i przyjechałam bez niej. To już taka moja tradycja, że spędzam tu wakacje. Za każdym razem jest wspaniale, poznaję nowych ludzi, z każdego wyjazdu przywożę piękne wspomnienia. A mama mówi, że każdym razem, kiedy wracam, wydaję się święta - mówi Agata Głagowska.


Więcej o Mariapoli i Ruchu Focolari w numerze 31. "Posłańca Warmińskiego".