To zasługa Maryi

Krzysztof Kozłowski

publikacja 28.08.2017 00:30

Zbliżyć się do Jezusa, to znaczy zbliżyć się do Jego myśli, przyjąć Jego sposób myślenia.

To zasługa Maryi Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Andrzej Pluta. Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W Gietrzwałdzie odbyło się ostatnie spotkanie modlitewne wspólnot i ruchów chrześcijańskich archidiecezji warmińskiej w ramach Triduum Modlitewnego, którego celem było przygotowanie duchowe do jubileuszowych uroczystości, które odbędą się 10 września z udziałem Episkopatu Polski. Rozpoczęło się modlitwą różańcową, po której celebrowano Mszę św. pod przewodnictwem ks. Andrzeja Pluty.

Homilię wygłosił ks. Wojsław Czupryński. - To jest piękny  wieczór. Jesteśmy w Gietrzwałdzie, w gronie tych, którzy naprawdę kochają Kościół i chcą być nie tylko jego sympatykami, ale tworzą wspólnotę wiary - mówił ks. Wojsław. Wspominał słowa bp. Grzegorza Rysia, który w Gietrzwałdzie mówił, że „tylko wtedy możesz prowadzić drugiego człowieka do Jezusa, kiedy sam doświadczyłeś miłości Boga. Jak masz to doświadczenie, że Jezus cię kocha, poprowadzisz innych. Jak nie   wiesz o tym, to nie bierz się za ewangelizację, bo to co pokażesz, to nie będzie wiara”.

- Zbliżyć się do Jezusa, to znaczy zbliżyć się do Jego myśli, przyjąć Jego sposób myślenia. Nie da się współtworzyć Kościoła, nie da się prowadzić innych do Boga,  jeżeli będzie się pokładało nadzieję w ludzkich możliwościach. Gdyby apostołowie zatrzymali się na ludzkiej kalkulacji, nigdy nie wyruszyliby na misjonarskie szlaki – podkreślał.

Nawiązywał do Gietrzwałdu, jako miejsca wyciszenia i zasłuchania się w słowo Boże i odczytywanie woli Bożej. - To zasługa Maryi, Jego i naszej Matki, która nieustannie nas przynagla: „Uczyńcie, co wam mówi Syn”. Czym były objawienia w Gietrzwałdzie sprzed 140 lat? Ewangelizacją, wezwaniem do pokuty i nawrócenia, abstynencji i modlitwy, i troski o tych, którzy się pogubili - mówił.

Po Eucharystii katechezę poprowadził Neokatechumenat. Później był czas adoracji Najświętszego Sakramentu. Wieczór modlitewny zakończył się Apelem Maryjnym. W czuwaniu wzięli udział m. in. członkowie Odnowy w Duchu Świętym, Akcji Katolickiej, Kościół Domowy, Civitas Christiana i Neokatechumenatu.

- Zamysł tych spotkań pochodzi od Ducha Świętego - uśmiecha się ks. Czupryński. - Potrzebne są spotkania, które integrują środowisko żywego Kościoła. Zamknięci w swoich wspólnotach nie mamy na co dzień możliwości, żeby wzajemnie się poznać i zachwycić charyzmatem, jaki jest w różnych ruchach i wspólnotach. Myślę, że takie  spotkania będą organizowane systematycznie. To byłby piękny owoc jubileuszu objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie - mówi.

Tegoroczne główne uroczystości jubileuszowe z udziałem nuncjusza apostolskiego w Polsce, Episkopatu Polski i władz państwowych odbędą się w sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej 10 września 2017 r. o godz. 11.00. Homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Polak.