20-lecie Civitas Christiana

Łukasz Czechyra

dodane 30.09.2017 16:46

- Bycie stowarzyszeniem katolickim to przyjęcie na siebie wielkiej odpowiedzialności za realizację misji Kościoła - mówi Tomasz Nakielski.

20-lecie Civitas Christiana Sztandar poświęcił ks. Romuald Zapadka Łukasz Czechyra /Foto Gość

Katolickie Stowarzyszenie "Civitas Christiana" świętuje 20-lecie nadania statusu organizacji katolickiej. Jednym z jubileuszowych wydarzeń była uroczysta Msza św. w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie, podczas której został poświęcony sztandar Oddziału Okręgowego w Olsztynie.

- Sztandar to dla nas znak, symbol, wokół którego się gromadzimy, on będzie o nas świadczył. Chcemy być apostołami, chcemy świadczyć, że członkowie Civitas Christiana to ludzie, którzy niosą znak chrześcijańskiej nadziei, którzy są gotowi na to, by współtworzyć dobro wspólne w naszej ojczyźnie i w lokalnej wspólnocie - tłumaczy Zbigniew Połoniewicz, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Katolickiego Stowarzyszenia "Civitas Christiana" w Olsztynie.

Eucharystii przewodniczył ks. kan. Romuald Zapadka, on też poświęcił sztandar i wygłosił homilię. - Nieprzypadkowo słyszeliśmy dziś czytanie z Apokalipsy św. Jana o świętym mieście Boga - to On je buduje, to Jego dzieło, które jest wspaniałe. Bóg również człowieka stworzył jako coś wspaniałego, każdego obdarował talentami, jesteśmy takimi klejnotami w ręku Boga, ale potrzeba światła, by ten klejnot zalśnił, zachwycił, ukazał swoje piękno. Tym światłem jest Baranek, Jezus Chrystus - mówił ks. Zapadka.

Po Mszy św. uczestnicy udali się do Centrum św. Jakuba, gdzie Chór Warmii i Mazur pod dyrekcją Alicji Kucharzewskiej-Samko wykonał hymn Civitas Christiana, a szefowie stowarzyszenia wręczyli odznaczenia zasłużonym członkom stowarzyszenia.

- Ktoś mnie kiedyś pytał, dlaczego tak bardzo mocno celebrujemy to 20-lecie, a trochę mniej świętowaliśmy kilka lat temu powstanie Civitas Christiana. Dlatego, że to nie jest tylko okrągła data, rocznica. To nadanie katolickości naszemu stowarzyszeniu to było coś, co potwierdziło naszą tożsamość, niejako na nowo ukonstytuowało. Bo bycie stowarzyszeniem katolickim to nie tylko kwestia formalna, to przyjęcie na siebie wielkiej odpowiedzialności za realizację misji Kościoła, oczywiście w tej części, za którą są odpowiedzialni świeccy. Dlatego to jest tak niezwykle dla nas ważne i mocno to celebrujemy. Naszym zadaniem jako katolików jest dążyć do świętości - poprzez formację, modlitwę, ale również poprzez ewangelizowanie: na początku siebie, swojej rodziny, a naszym szczególnym charyzmatem jako stowarzyszenia jest ewangelizowanie rzeczywistości społeczno-politycznej, oczywiście rozumiejąc politykę jako roztropną troską o dobro wspólne - mówi T. Nakielski, przewodniczący Civitas Christiana.