Krzyż wymownym znakiem

Krzysztof Kozłowski

publikacja 30.09.2017 18:12

- Środowisko studiujące naukę Kościoła bierze w swoje ręce prawdę, czyli Jezusa Chrystusa, który jest Prawdą - powiedział na inauguracji roku akademickiego Wydziału Teologii abp Józef Górzyński.

Krzyż wymownym znakiem Inauguracja nowego roku akademickiego Wydziału Teologii UWM w Olsztynie Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Prawie 300 studentów liczy Wydział Teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Część z nich uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego, która rozpoczęła się Eucharystią pod przewodnictwem abp. Górzyńskiego, Wielkiego Kanclerza Wydziału.

- Wspaniała tradycja myśli chrześcijańskiej pokazuje, jak bardzo owocne i potrzebne jest poszukiwanie prawdy, nie tylko w odniesieniu do tych, którzy ten trud podejmują, ale także w odniesieniu do tych, którym ten trud może posłużyć. Wydział teologiczny jest kontynuacją drogi intelektualnego poszukiwania w wierze. Inaugurując nowy rok pracy, stajemy przy ołtarzu, wsłuchując się w słowo Boga, które nas oświeca i prowadzi, abyśmy na tej drodze podjęli naszą misję - misję, którą wyprowadzamy z naszego powołania chrześcijańskiego, mającego także wymiar poszukiwania dla dobra naszego i tych, którym mamy służyć - mówił na wstępie Mszy św. abp Górzyński.

W homilii metropolita nazwał środowiska kształcenia uniwersyteckiego „świątyniami prawdy”. - Środowisko studiujące naukę Kościoła bierze w swoje ręce  prawdę, czyli Jezusa Chrystusa, który jest Prawdą. Co człowiek może zrobić z Chrystusem? Krzyż jest wymowną odpowiedzią, wymownym znakiem. Patrząc na dzisiejsze uniwersytety, często możemy dostrzec, że ich traktowanie prawdy jest niczym wydanie Jezusa w ręce ludzi, i jak jest ona okrutnie traktowana. Stąd wypływa odpowiedzialność teologii - mówił wielki kanclerz.

Uświadamiał, że podczas poszukiwań prawdy należy mieć świadomość ograniczeń ludzkiego umysłu i ciała, które nie są w stanie pojąć nieograniczonego działania Boga.

Po Eucharystii odbyła się dalsza część inauguracji. - W tym roku przyjęliśmy 80 nowych studentów na teologię i naukę o rodzinie. Na wydziale studiują również klerycy WSD „Hosianum”. Mamy też podpisane filiacje z seminariami w Ełku, Elblągu i Pieniężnie - wymieniał dziekan ks. dr hab. Marek Żmudziński. Cieszył się, że tak liczna grupa chce rozwijać na wydziale swoje zainteresowania, że z teologią i wartościami chrześcijańskimi chcą związać swoją przyszłość.

Pewną nowością są studia dedykowane dla osób powyżej 30. roku życia. - To oferta dla tych, którzy chcieliby połączyć pracę zawodową ze studiami. Najczęściej podejmują je nie w celu późniejszego zatrudnienia, tylko bardziej z zainteresowania. To nasza pierwsza próba. Jak będzie to wyglądało w przyszłości, zobaczymy - wyjaśniał ks. dr Zdzisław Kieliszek, prodziekan ds. kształcenia. W sumie zgłosiło się 7 osób na kierunku teologia i 10 na kierunku nauki o rodzinie. - Co ciekawe, te osoby nabywają wszystkie uprawnienia studenckie, zniżki czy możliwość uzyskania stypendium - podkreślił prodziekan.