Nie ma innej drogi

Łukasz Czechyra

publikacja 08.10.2017 15:03

Prośmy dziś św. Jana Pawła II, naszego orędownika w niebie, byśmy to, czego nas uczył, potrafili głębiej pojmować i konkretnie wprowadzać w życie - mówił podczas Dnia Papieskiego abp Józef Górzyński.

Nie ma innej drogi Nie ma lepszego pomysłu na życie niż słuchanie Boga, rozumienie i pełnienie Jego woli - mówił metropolita Łukasz Czechyra /Foto Gość

Przeżywamy XVII Dzień Papieski, w tym roku obchodzony pod hasłem „Idźmy naprzód z nadzieją”. Z tej okazji w konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego, metropolity warmińskiego.

W homilii na podstawie dzisiejszej Ewangelii abp Górzyński tłumaczył, że czasami skupiając się na słowach Jezusa nie zauważamy, do kogo je kieruje. - Chrystus mówi do arcykapłanów i starszych, gdyż to oni odpowiadają za powierzone im dziedzictwo. Dziedzictwo, które nie jest ich własnością, a Boga samego. Winnica nie może zmienić właściciela, bo wtedy nie będzie już winnicą Pana. Te treści są uniwersalne, skierowane do każdego z nas. Po pierwsze - nie wolno zmieniać zasad i w miejsce ustanowionych przez Boga praw wprowadzać własnych, ludzkich, takich, które nam bardziej pasują. W dzisiejszych czasach wiele się mówi o dopasowaniu do czasów, oczekiwań i pragnień tzw. współczesnego człowieka, o tym, żeby iść z duchem czasu... ale w ten sposób zaczynamy organizować winnicę na ludzkich zasadach - mówił metropolita.

Przypomniał także, że słuchanie Boga, rozumienie i pełnienie Jego woli jest najlepszym pomysłem na nasze życie. - Nie ma lepszego pomysłu na życie, a co ważniejsze - nie ma innej drogi zbawienia, ta jest jedyna. Jedyny świat, jaki gwarantuje nam zbawienie to świat Bożego porządku i przykazań - winnica Pana. To ona daje nam nadzieję zbawienia, o której mówi hasło Dnia Papieskiego. Mamy być pracownikami winnicy - świadkami, którzy idą naprzód i dbają o to, by zachowywać Boży porządek - podkreślał abp Górzyński.

- Przywołujemy dziś niezwykle bogate dziedzictwo nauki św. Jana Pawła II. Ale to nie tylko sentymentalna podróż do przeszłości, nauka papieża Polaka niesie głębokie, ponadczasowe przesłanie jak konieczne jest zachowanie wierności Bogu. Prośmy dziś św. Jana Pawła II, naszego orędownika w niebie, byśmy to, czego nas uczył, potrafili głębiej pojmować i konkretnie wprowadzać w życie - mówił abp Józef.