Wskrzesiciel niepodległości

Łukasz Czechyra

publikacja 05.12.2017 17:14

150. rocznica urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego.

Wskrzesiciel niepodległości Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą Łukasz Czechyra /Foto Gość

5 grudnia 1867 r. urodził się marszałek Józef Piłsudski - mieszkańcy Warmii i Mazur spotkali się m.in. w Olsztynie, by oddać mu hołd.

Uroczystości w stolicy Warmii i Mazur rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod tablicą, którą olsztynianie ufundowali 10 lat temu, w 140. rocznicę urodzin J. Piłsudskiego.

Dalsza część uroczystości odbyła się w urzędzie wojewódzkim, gdzie na uczestników czekał urodzinowy tort, a dzieci uczestniczące w konkursie plastycznym otrzymały nagrody za prace przedstawiające marszałka.

- Cieszy mnie ta obecność młodzieży, dzieci... to właśnie oni, to pokolenie będzie przekazywać dalej naszą tradycję, historię, pamięć, również o marszałku Piłsudskim, najwybitniejszym Polaku do czasów św. Jana Pawła II - mówił wicewojewoda Sławomir Sadowski. - W historii Polski wiele było wybitnych postaci, ale Józef Piłsudski swoją postawą dowiódł, że zasługuje na miano największego patrioty. Był on wskrzesicielem niepodległości - zaznaczył S. Sadowski.

W trakcie uroczystości Szkoła Podstawowa im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego w Janowie otrzymała Certyfikat Szkoły Promującej Niepodległą. - Są to szkoły, które w swoich programach i działaniach realizują trochę więcej niż wymaga program, z naciskiem na kwestie związane z odzyskaniem niepodległości - tłumaczy Waldemar Ziarek, prezes olsztyńskiego oddziału Związku Piłsudczyków RP.

Takie certyfikaty otrzyma 168 szkół. - Droga ku niepodległej rozpoczęła się 6 sierpnia 1914 r., kiedy właśnie 168 młodych, niedoświadczonych jeszcze w bojach żołnierzy, rozpoczęło długi marsz ku niepodległości zakończony 11 listopada 1918 r. - dodaje W. Ziarek.