Symbol nadziei i radości

Łukasz Czechyra

publikacja 19.12.2017 18:34

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Olsztyna.

Symbol nadziei i radości Łukasz Czechyra /Foto Gość

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Światło z Betlejem trafia do różnych krajów, gdzie harcerze niosą lampiony z płomieniem do parafii, szkół, szpitali, urzędów i domów, dzielą się radosną nowiną o narodzeniu Zbawiciela i krzewią uniwersalne wartości braterstwa i pokoju.

- Chcemy pokazać wszystkim ludziom, że światełko z Betlejem jest w stanie dotrzeć do każdego z nas, do każdego zakątka ziemi, dać pocieszenie, ciepło i pokój - mówi hm. Jakub Zięty, komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP. - My mamy to światło ponieść dalej, przekazując innym ludziom to, co mamy w sobie najlepszego. By dzielić się z innymi nadzieją i radością, sami musimy stawać się ludźmi autentycznie przyjmującymi ponadczasową wartość dobra - tłumaczy hm. Zięty.

- Światłość przychodzi do nas... Chrystus jest światłem świata, którego ciemność nie ma szans ogarnąć, a które my czasami próbujemy przygasić. Niech czas Bożego Narodzenia będzie czasem radosnym, pełnym pokoju i miłości, a przede wszystkim czasem pełnym Światła, pełnym Boga, którego będziemy nieśli swoim bliskim, przyjaciołom i znajomym. Niech to światło będzie niesione przez nas nie tylko w tym świątecznym czasie, ale przez każdy dzień naszego życia. Taka jest potrzeba - mówił ks. Michał Tyczyński, diecezjalny duszpasterz harcerzy.

Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju odbyło się na dziedzińcu olsztyńskiego zamku - otrzymali je przedstawiciele Kościoła, władz samorządowych i państwowych, służby mundurowe. BŚP powędruje z Olsztyna do najdalszych miejscowości naszego województwa, a także do skautów i harcerzy z Litwy, Białorusi, Rosji oraz Niemiec.