Listy do Maryi

ks. Piotr Sroga

|

Posłaniec Warmiński 09/2018

publikacja 01.03.2018 00:00

Już za cztery miesiące do Gietrzwałdu zjadą się pielgrzymi z całej Polski, aby na kolanach przepraszać za grzechy popełniane w narodzie polskim i prosić o błogosławieństwo.

– Dzisiejsza dyskusja o naszej ojczyźnie powinna się zacząć  od refleksji nad wewnętrzną wolnością – mówi ks. Matczak. – Dzisiejsza dyskusja o naszej ojczyźnie powinna się zacząć od refleksji nad wewnętrzną wolnością – mówi ks. Matczak.
Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Choć jubileuszowe obchody objawień Maryjnych w Gietrzwałdzie są za nami, to jednak nie oznacza, że warmińskie sanktuarium pogrąży się w letargu. Okazją do przeżycia nowych doświadczeń religijnych będzie Dzień Pokuty, który odbędzie się 30 czerwca.

Walka o wolność

„Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej” – to hasło Dnia Pokuty, które zwraca uwagę na konieczność osobistej pracy duchowej każdego Polaka. Wolność narodu opiera się na przemianie serc poszczególnych członków tej wspólnoty. – Chcemy uświadomić wiernym, że jakość wolności polskiego narodu zależy od stanu duszy Polaków. Ważnym elementem tej refleksji jest myśl maryjna. Postać Matki Bożej jest związana z dziejami Polski i Warmii. Można powiedzieć, że nasza narodowa duchowość ma wyraźny rys maryjny i dlatego przez wstawiennictwo Maryi chcemy złożyć w Boże ręce nasze życie i wszystko, czym żyjemy – mówi ks. dr Bartłomiej Matczak, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Archidiecezji Warmińskiej.

Jednym z osobistych momentów, który będą mogli przeżyć uczestnicy czerwcowego Dnia Pokuty, będzie złożenie przez nich listu do Matki Bożej. Będą mogli wypisać w nim wszystkie wady, grzechy, za które należy przeprosić, ale również umieszczą tam podziękowania i prośby. – Chcemy, by Polacy napisali o tym, co jest dla nich ważne. Każdy z nas pragnie Bogu za coś podziękować, ale również chce za coś przeprosić. Gietrzwałd był świadkiem wielu uwolnień od nałogów i różnego zła, np. od alkoholizmu. Dlatego chcemy, aby ludzie prosili o siłę ich przezwyciężenia. I choć tych współczesnych zniewoleń jest wiele, z nadzieją i wiarą patrzymy na te sytuacje w perspektywie Bożej Opatrzności – mówi ks. Matczak.

Według warmińskiego kapłana jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy polskie społeczeństwo przyzwala na wiele grzechów, które nie budzą już powszechnego oburzenia lub dezaprobaty. – Cała narodowa wspólnota musi pracować nad tym, by zmieniać tę sytuację – mówi.

Rachunek narodu

Program Dnia Pokuty jest już ustalony i zawiera kilka kluczowych momentów. Pierwszą część poprowadzi o. Stanisław Przepierski OP, który podczas rozważań Drogi Krzyżowej przypomni naturę i skutki grzechu. Potem, podczas adoracji Najświętszego Sakramentu, odbędzie się rachunek sumienia i możliwość skorzystania ze spowiedzi. Kulminacją będzie Msza św., której będzie przewodniczył bp Józef Zawitkowski.

– Zapraszamy wszystkich do przeżywania pokuty w sposób sakramentalny. Dlatego w czasie gietrzwałdzkich wydarzeń centralnym punktem będzie sakrament pokuty i pojednania. Inspirujemy się autorytetami papieży, zaczynając od Piusa IX, który zaznaczał, że Polacy utracili niepodległość ze względu na wewnętrzne zatracenie wolności ducha. Najpierw Polacy utracili wolność ducha, a potem wolną ojczyznę – mówi ks. B. Matczak.

Wielka Pokuta jest związana z Gietrzwałdem ze względu na objawienia, które tu miały miejsce. Organizatorzy traktują je jednak szerzej, jako jeden z elementów polskiej duchowości i tradycji. – Nasz naród wielokrotnie składał Maryi obietnice. Jesteśmy wdzięczni za to, co udało nam się wypełnić, wiele jednak jeszcze przed nami do zrobienia. Za to, czego się nie udało wykonać, musimy przeprosić. Chcemy poważnie traktować Boga i dane Mu słowo – mówi ks. Matczak.

Zgłoszenia grup parafialnych można dokonać na stronie internetowej archidiecezji warmińskiej.