Serce na pół

Łukasz Czechyra

publikacja 03.03.2018 16:39

Kaziuki-Wilniuki są najstarszym festiwalem kultury, tradycji, zwyczajów, obrzędów i gwary wileńskiej na ziemiach polskich. Koncertom towarzyszy tradycyjny jarmark.

Serce na pół Na Warmii i Mazurach Kaziuki-Wilniuki odbywają się od 1985 roku Łukasz Czechyra /Foto Gość

Kultura rodem z Litwy gości m.in. w Olsztynie, Lidzbarku Warmińskim, Bartoszycach czy Szczytnie. Koncertom towarzyszą stoiska, gdzie można kupić tradycyjne palmy, obwarzanki czy kaziukowe serca.

Pierwsze Kaziuki-Wilniuki odbyły się w 1985 roku w Lidzbarku Warmińskim, a w Olsztynie artyści z Litwy pojawiali się po raz 27.  W Centrum konferencyjno-szkoleniowym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego miał miejsce niezwykły koncert, który tradycyjnie poprowadzili Ciotka Franukowa (Anna Adamowicz) oraz Wincuk Bałbatunszczyk z Pustaszyszek (Dominik Kuziniewicz).

- Przywieźliśmy wam dziś Polskę... taką Polskę, jaka jest na ziemi wileńskiej. Jestem przekonana, że polskość na Wileńszczyźnie była jest i będzie - wystarczy spojrzeć na tych młodych ludzi, którzy dziś występują. Oni są rozkochani w polskości i to jest nasza pewność, że polskość nie zginie - mówiła Krystyna Adamowicz.

- Zbierają się tutaj ci, którzy mają serca podzielona na dwie części - połowa została tam, nad Wilią, nad Niemnem... wracamy dziś do kraju naszych ojców - podkreśla Anna Adamowicz.