Syberia to słowo

Krzysztof Kozłowski

publikacja 22.03.2018 19:14

Na wydziale teologii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego odbyło się spotkanie z członkami Związku Sybiraków, zorganizowane przez Naukowe Studenckie Koło Filozoficzne.

Syberia to słowo Swoimi wspomnieniami z zesłania dzielili się: Janina Hryniewska, Marian Kupczałojć i Henryk Truskowski Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Swoimi wspomnieniami z zesłania dzielili się: Janina Hryniewska, Marian Kupczałojć i Henryk Truskowski. O historii zsyłek oraz Związku Sybiraków mówił prezes oddziału w Olsztynie Zygmunt Skotnicki.

Gości jak słuchaczy przywitał dziekan wydziału teologii ks. dr hab. Marek Żmudziński. - Syberia to słowo, które ma konotacje dramatyczne. Dziś gościmy osoby, dla których to słowo odnosi się do ich części życia, która wycisnęła niezapomniane piętno. Cieszę się, że możemy się z nimi spotkać i wysłuchać ich historii. U mnie w rodzinie też były  osoby, które przeżyły zesłanie. Wielokrotnie słuchałem o tym dramacie zsyłki, ale też i o dramacie powrotu do ojczyzny - mówił dziekan.

Spotkanie było również okazją do zaprezentowania koła filozoficznego. - To koło działa na naszym wydziale już prawie dziesięć lat. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2009 r. Takich spotkań zorganizowanych przez nas mamy na swoim koncie wiele. Podejmujemy wiele innych przedsięwzięć. Od 2013 r. aktywnie uczestniczymy w Międzynarodowym Seminarium Kół Naukowych. Członkowie koła mają na swoim koncie blisko 30 wygłoszonych referatów i publikacji. Także mamy się czym chwalić i zapraszamy studentów do aktywności - mówił ks. dr Zdzisław Kieliszek