Jedyna droga

Łukasz Czechyra

publikacja 25.03.2018 14:25

- Bez krzyża nie ma zmartwychwstania - mówił podczas Mszy św. w Niedzielę Męki Pańskiej abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Jedyna droga Liturgii przewodniczył abp Józef Górzyński Łukasz Czechyra /Foto Gość

Niedziela Palmowa jest początkiem Wielkiego Tygodnia - na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy do świątyni przynosimy i święcimy palmy.

- Modlimy się dziś, byśmy mogli zrozumieć tajemnicę krzyża po to, byśmy mogli uczestniczyć w zmartwychwstaniu. Ta modlitwa wyznacza nam kierunek - mówił abp Górzyński.

Metropolita warmiński przypomniał, że ukrzyżowanie było najbardziej upokarzającym rodzajem śmierci. - Nie chodziło tylko o zabicie Jezusa, ale upokorzenie, wzgardzenie, zniechęcenie wszystkich, którzy w Niego wierzyli. Kościół daje nam dziś do rąk palmy, byśmy przyjrzeli się, czy może jesteśmy w tym tłumie - którzy najpierw wołali „Hosanna!”, a kilka dni później „Ukrzyżuj go!” - mówił abp Górzyński.

- Zrozumienie tajemnicy krzyża jest gwarancją uczestniczenia w zmartwychwstaniu. Jeśli chcemy mieć udział w Chrystusie, musimy iść Jego drogą, drogą krzyża. Rozpoczynamy dziś Wielki Tydzień - mamy stanąć jak najbliżej Chrystusa, aby jak najlepiej zgłębić tajemnicę krzyża... taka i tylko taka jest droga do zmartwychwstania - mówił metropolita.