Nie mieszajmy sacrum z profanum

Łukasz Czechyra

publikacja 07.04.2018 15:22

W parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie odbyły się warsztaty muzyczne dla scholek parafialnych.

Nie mieszajmy sacrum z profanum W muzyce musimy rozróżnić pieśni od piosenek - zauważa Joanna Jaskółowska Łukasz Czechyra /Foto Gość

- Są to warsztaty dla schol dziecięcych, na które dzieci mogą przyjść razem z opiekunami. W tym roku opracowaliśmy zestaw pieśni na przypadającą jutro Niedzielę Miłosierdzia. Nad nimi będziemy pracować - mówiła Joanna Jaskółowska.

Warsztaty rozpoczęły się od konferencji dla prowadzących schole, którą wygłosił al. Piotr Kuciński. Mówił m.in. o tym, czym jest liturgia, w jaki sposób dobierać pieśni, gdzie szukać inspiracji, zwracał uwagę, że pieśni mają upiększać liturgię, a nie być głównym punktem Mszy św.

- Jesteście tutaj, bo każdy z was otrzymał od Boga talent do pięknego śpiewu. Nie zakopujcie tego talentu, dzielcie się nim z innymi, by liturgia była jeszcze piękniejsza - mówił do dzieci al. Kuciński.

- W muzyce musimy rozróżnić pieśni od piosenek. Liturgia to sacrum, do którego nie należy wprowadzać profanum. Na piosenki zawsze znajdzie się czas - podczas spotkań pielgrzymkowych, wspólnotowych, nawet w kościele, ale już po zakończeniu Mszy św. - zaznaczyła Joanna Jaskółowska.