Rozkołysana Starówka

Łukasz Czechyra

|

Posłaniec Warmiński 15/2018

publikacja 12.04.2018 00:00

Już po raz 6. w Olsztynie odbył się Taniec Wielkanocny.

▲	Organizatorzy podkreślają, że to świetny sposób na ewangelizację. ▲ Organizatorzy podkreślają, że to świetny sposób na ewangelizację.
Łukasz Czechyra /Foto Gość

Tradycyjnie już w Niedzielę Miłosierdzia Bożego na rynku Starego Miasta pojawiła się grupa osób, która śpiewem i tańcem dawała wyraz swojej radości ze zmartwychwstania. – Chrześcijaństwo jest religią radości, nadziei, a my powinniśmy tę radość okazywać.

Święty Jan Bosko mawiał, że diabeł boi się ludzi radosnych, więc chętnie okazujmy naszą radość i nie bójmy się wykrzyczeć: „Alleluja! Jezus żyje!” – mówi Szymon Puławski, organizator wydarzenia. Tancerze podkreślają, że taniec to nie tylko wyrażanie radości ze zmartwychwstania, ale również forma ewangelizacji. – Chcemy pokazać, że my, chrześcijanie, nie jesteśmy smutni, nudni, że chrześcijaństwo nie polega na tym, że siedzimy tylko w kościołach. Pokazujemy, że jesteśmy normalnymi, wesołymi ludźmi, którzy mają w sobie wiele energii i radości. A tę radość daje nam przede wszystkim wiara – zaznaczają tancerze. – Przychodzę tu już trzeci raz, chcę wychwalać Chrystusa, tańczyć na Jego cześć – mówi Wiktoria Maksymiuk. Jak co roku tancerze najpierw zaprezentowali zebranym układ, a następnie zaprosili do wspólnego tańca przechodniów i zebranych na starówce. Niektórzy bardzo chętnie dołączali do wspólnej zabawy, innych trzeba było delikatnie wciągnąć do tańczącego tłumu, ale po chwili cała starówka – od najmłodszych po emerytów – tańczyła na cześć zmartwychwstałego Jezusa. Taniec wielkanocny na ulicach miast wykonywany jest na całym świecie. Światowym liderem i pomysłodawcą jest protestancki ruch UpToFaith. W Polsce uliczne tańce wielkanocne w wielu miastach organizują wspólnoty katolickie, a w Olsztynie wydarzenie odbyło się już po raz szósty.