Powiązane losy

Łukasz Czechyra

publikacja 10.04.2018 16:12

W Olsztynie odbyły się uroczystości związane z 8. rocznicą katastrofy pod Smoleńskiem oraz 78. rocznicą zbrodni katyńskiej.

Powiązane losy Uroczystości odbyły się na placu Solidarności Łukasz Czechyra /Foto Gość

Uroczystości pod pomnikiem Wolności Ojczyzny na placu Solidarności rozpoczęły się od odśpiewania hymnu Polski oraz odczytania nazwisk wszystkich osób, które zginęły w katastrofie Tu-154M.

- 10 kwietnia 2010 roku na zawsze połączyły się losy elity 2 Rzeczpospolitej zamordowanej w Katyniu z losami elity wolnej Polski, która zginęła pod Smoleńskiem - mówi wojewoda Artur Chojecki. - Każdego roku, każdego dnia zdajemy egzamin przed tymi, którzy w służbie ojczyźnie oddali swoje życie. Musimy zadawać sobie pytania, jak my służymy Polsce, jak potrafimy zagospodarować to, co zostawili nam - jako swoisty testament - ci, którzy zostali pod Smoleńskiem czy w lesie katyńskim - podkreśla wojewoda.

Podczas uroczystości modlitwę w intencji zmarłych poprowadził arcybiskup senior Edmund Piszcz. - Wszyscy oni kochali Polskę. Była to miłość kosztowna, ale innej prawdziwej miłości nie ma - mówił arcybiskup senior.

Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem kwiaty i znicze.