Popływać dla papieża

Krzysztof Kozłowski

publikacja 15.04.2018 19:15

- Wymyśliliśmy taką formę wyrazu naszej wdzięczności za jego życie, za jego pontyfikat. I zapraszamy co rok wszystkich, którzy mają chęć przyłączyć się do nas - mówi pani Małgorzata.

Popływać dla papieża Ponad 200 osób uczestniczyło w sztafecie Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Już po raz 12. odbyła się Otwarta Sztafeta Pływacka ku czci św. Jana Pawła II. Impreza ta organizowana jest cyklicznie od śmierci Ojca Świętego. Corocznie ponad 200 osób pokonuje symboliczny dystans 26 516 metrów, czyli 26 lat, 5 miesięcy i 16 dni pontyfikatu papieskiego.

- Papież był i nieustannie jest wzorem do naśladowania, nie tylko jako osoba Kościoła, ale też jako człowiek. Znamy wiele scen z jego życia; kiedy był aktywny  fizycznie, dbał o swoją kondycję, dbał nie tylko o swoją duszę, ale też i o ciało - uśmiecha się organizatorka Małgorzata Jasko.

Wspomina rok, kiedy zmarł Jan Paweł II. - Wówczas wymyśliliśmy taką formę wyrazu naszej wdzięczności za jego życie, za jego pontyfikat. I zapraszamy co rok wszystkich, którzy mają chęć przyłączyć się do nas i popływać dla papieża - dodaje.

- Przychodzę tu już czwarty rok z rzędu. Oczywiście, robię to dla Jana Pawła II, ale przy okazji mogę popływać, po prostu inaczej spędzić choć część niedzieli - mówi Krystian.

W sztafecie wzięli udział m.in. zawodnicy klubu Kormoran, strażacy, służby więzienne. - Przychodzą też całe rodziny. Przyprowadzają znajomych i przyjaciół. Co cieszy, jest to już impreza integracyjna, w której biorą udział również osoby niepełnosprawne - dodaje organizatorka z Oddział Regionalnego Olimpiad Specjalnych.

Oprócz reprezentujących stowarzyszenie zawodników Olimpiad Specjalnych czynny udział biorą w niej członkowie klubów i szkół pływackich, uczniowie i studenci, przedstawiciele służb mundurowych i mediów oraz wszyscy chętni mieszkańcy miasta i regionu.