Nauczcie dzieci grać

Krzysztof Kozłowski

publikacja 19.05.2018 15:30

To niezwykły widok, kiedy tak małe dzieci przesuwają figury po szachownicy. Mój syn gra od niedawna, ale już widzę, jak bardzo to lubi - mówi pan Mateusz.

Nauczcie dzieci grać Już po raz czwarty Katolickie Przedszkole im. Świętej Rodziny zorganizowało mistrzostwa szachowe dla przedszkolaków Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W Katolickim Przedszkolu im. Świętej  Rodziny odbyły się IV Mistrzostwa Szachowe Przedszkoli Miasta Olsztyna.

- Idea tych mistrzostw zrodziła się u dzieci. To dzięki  ich zainteresowaniu i zaangażowaniu podczas zajęć dodatkowych w naszej placówce zrodził się ten pomysł. Dzieci bardzo dużo grały - mówi dyrektor katolickiego przedszkola Anna Rykowska.

W mistrzostwach wystartowało ponad 40 przedszkolaków z 6 placówek z Olsztyna.

- W tym turnieju nie chodzi przede wszystkim o wyłonienie mistrza, ale o zainteresowanie grą w szachy. Ta gra w doskonały sposób uczy logicznego myślenia, wyciągania wniosków i podejmowania decyzji, jak i koncentracji na zadaniu. Szachy uzdalniają do przedmiotów ścisłych, choć logika jest też domeną humanistów. Poza tym mistrzostwa to rywalizacja, więc i nauka radzenia sobie z nowym doświadczeniem, z porażkami, ale też i ze zwycięstwem - tłumaczy pani dyrektor.

Mistrzostwa przedszkolaków swoim patronatem objął prezydent Olsztyna oraz kurator oświaty Marek Nowicki, którego reprezentował Marek Kozłowski.

- Cieszę się, że rodzice zachęcają swoje pociechy do uprawiania tej wspaniałej dyscypliny sportu. Kiedyś ktoś powiedział: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a poradzą one sobie w dorosłym życiu”. Myślę, że wy doskonale to rozumiecie - mówił Kozłowski.

- Jestem pierwszy raz na takim turnieju. To niezwykły widok, kiedy tak małe dzieci przesuwają figury po szachownicy. Mój syn gra od niedawna, ale już widzę, jak bardzo to lubi - mówi pan Mateusz.