Święto Kościoła warmińskiego

Łukasz Czechyra

publikacja 26.05.2018 14:50

W konkatedrze św. Jakuba w Olsztynie abp Józef Górzyński udzielił święceń prezbiteratu 6 diakonom WSD MW "Hosianum".

Święto Kościoła warmińskiego Archidiecezja warmińska wzbogaciła się o 6 nowych kapłanów Łukasz Czechyra /Foto Gość

Na uroczystej Mszy św. stawili się kapłani z archidiecezji warmińskiej, rodziny neoprezbiterów oraz delegacje z parafii. Wszyscy chcieli uczestniczyć w tym radosnym dla archidiecezji dniu. - Święcenia prezbiteratu to wielkie święto Kościoła warmińskiego, to wspaniały dzień dla całej archidiecezji - podkreśla abp Górzyński.

Podczas liturgii święceń abp Górzyński namaścił dłonie prezbiterów, przekazał im również hostię oraz kielich. - Wszystkim głoście słowo Boże, które sami z radością przyjęliście. Rozważajcie prawo Boże, wierzcie w to, co przeczytacie, nauczajcie tego, w co uwierzycie, i pełnijcie to, czego innych będziecie nauczać - mówił w homilii metropolita.

- Miejcie zawsze przed oczami przykład Dobrego Pasterza, który przyszedł nie po to, aby Mu służono, lecz aby służyć oraz szukać i zbawiać to, co zginęło - mówił neoprezbiterom.

Nowi księża od tej chwili tworzą z biskupem jedno grono kapłańskie. Przyrzeczenie posłuszeństwa i pocałunek pokoju oznaczają, że biskup uważa ich za swoich współpracowników, synów, braci i przyjaciół, a oni ze swojej strony powinni okazywać mu miłość i posłuszeństwo.

- Ogromna radość i Boży pokój w sercu. Przed święceniami przeżywaliśmy wspaniały czas rekolekcji w Gietrzwałdzie, po nich jestem wypełniony Bożym pokojem i wiem, że to nie jest mój pomysł na życie tylko faktycznie wypełnia się to, czego chce Pan Bóg w moim życiu - mówi ks. Andrzej Stankiewicz.

Neoprezbiterzy podziękowali metropolicie za udzielone święcenia, rodzicom, rodzinom i opiekunom seminaryjnym. - Pełni radości i wdzięczności z serca chcemy wychwalać Boga Najwyższego za łaskę powołania, którą nas obdarzył. Napełnieni łaską Ducha Świętego, chcemy jak najwierniej pełnić powierzone nam posługę i jako prezbiterzy całkowicie oddać się na służbę Bogu i Kościołowi w archidiecezji warmińskiej - mówi ks. Eryk Sienkiewicz.

Na zakończenie uroczystej Mszy święceń neoprezbiterzy otrzymali dekrety kierujące ich do pracy w parafiach naszej archidiecezji:

  • ks. Szymon Gut - parafia Matki Boskiej Fatimskiej w Olsztynie
  • ks. Łukasz Kieca - parafia św. Jerzego w Ketrzynie
  • ks. Michał Piotrowski - parafia św. Jakuba w Olsztynie
  • ks. Eryk Sienkiewicz - parafia Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych w Dobrym Mieście
  • ks. Andrzej Stankiewicz - parafia Chrystusa Odkupiciela Człowieka w Olsztynie
  • ks. Daniel Szczech - parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie