Imponujące dziedzictwo

Łukasz Czechyra

publikacja 12.06.2018 18:19

3 stałe ekspozycje, jedna czasowa i około pół tysiąca eksponatów - swoją działalność rozpoczęło Muzeum Archidiecezji Warmińskiej.

Imponujące dziedzictwo Jednym z najcenniejszych eksponatów jest rękopis "Monachomachii" Ignacego Krasickiego Łukasz Czechyra /Foto Gość

- Dzisiaj możemy zobaczyć, jak wielkie jest nasze bogactwo, to naprawdę imponujące dziedzictwo ziemi warmińskiej - podkreślał podczas otwarcia abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Muzeum nosi imię biskupa Jana Obłąka, na jego potrzeby zostały przeznaczone kościelne kamienice przy ul. Św. Barbary 2, 3 na Starym Mieście w Olsztynie. Prace rewitalizacyjne rozpoczęły się w listopadzie 2016 roku, wartość inwestycji to ok. 10 mln. złotych, z czego 8,5 mln. złotych pochodzi z funduszy unijnych.

- Główne ekspozycje prezentują malarstwo i rzeźbę, rzemiosło artystyczne oraz obiekty i przedmioty dotyczące historii archidiecezji warmińskiej. W zasadzie wszystkie eksponaty to perełki, ale na szczególną uwagę zasługują m.in. relikwiarz św. Andrzeja ze szczerego złota pochodzący z XVII w., czy rękopis dzieła Ignacego Krasickiego „Monachomachia” - wylicza ks. Zbigniew Czernik, dyrektor muzeum.

Muzeum Archidiecezji Warmińskiej dostępne będzie dla zwiedzających w sezonie letnim od wtorku do soboty w godz. 10.00-18.00, a w niedzielę w godz. 11.00-16.00. Natomiast w sezonie zimowym od wtorku do piątku w godz. 10.00-16.00, a w sobotę i niedzielę w godzinach 11.00-15.00. W poniedziałki muzeum będzie nieczynne. Koszt biletu wstępu to 5 złotych bilet normalny i 3 złote bilet ulgowy.