Złoty jubileusz

Łukasz Czechyra

publikacja 23.06.2018 16:24

Ks. inf. Jan Jerzy Górny świętuje 50. rocznicę święceń kapłańskich. Z tej okazji w konkatedrze św. Jakuba miała miejsce uroczysta Msza św.

Złoty jubileusz Jubilat święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1968 roku Łukasz Czechyra /Foto Gość

Słowa „Wszystko mogę w Tym, który mnie umacnia” towarzyszyły mi na różnych etapach mojego kapłańskiego życia, także i dziś cisną się na usta. Chrystus kieruje każdym naszym krokiem, naszym życiem i kiedy trzeba - umacnia nas - podkreślał jubilat.

Ks. inf. Jan Jerzy Górny urodził się w roku 1943. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1968 roku. Był m.in. dyrektorem wydziału duszpasterskiego oraz wikariuszem generalnym archidiecezji warmińskiej. Zgodnie z prawem kanonicznym po osiągnięciu 75. roku życia przeszedł na emeryturę.

W uroczystej Mszy św. wzięli udział bliscy, arcybiskupi, biskupi i księża. Życzenia w imieniu prezbiterium warmińskiego złożył bp Janusz Ostrowski. - Chcemy podziękować dostojnemu jubilatowi za świadectwo posługiwania kapłańskiego. Za to, że ks. infułat w swoim codziennym życiu kapłańskim szukał woli Boga i woli Kościoła i podejmował wiele urzędów, zadań i funkcji, które miały służyć człowiekowi - mówił bp Ostrowski.

Homilię wygłosił abp senior Edmund Piszcz, który zaznaczył, że Jezus jako główne kryterium stawiał zawsze miłość. - W niej zawiera się poświęcenie, ofiarność, cierpliwość, znoszenie przeciwności… Jako kapłani czynimy wszystko nie dlatego, że musimy, ale dlatego, że kochamy. To znajduje swoje odzwierciedlenie w życiu ks. Jana - cechuje go miłość Boga, stawiał ją zawsze na pierwszym miejscu, bo właśnie z tej miłości wynika wszystko inne - zaznaczył abp Piszcz. - Podziwiamy w nim wyjątkową troskę, by nieść dobro, ale również umiejętność dostrzeżenia tego, że gdzieś taka potrzeba istnieje. Człowieka poznaje się po uczynkach - ks. Janie, za te uczynki z całego serca dziękujemy. Dziękujemy dziś Bogu za to, że dał ciebie nam, dziękujemy za to, że jesteś i za całe dobro, jakie wśród nas zostawiasz - mówił abp Edmund.

W uznaniu zasług Centrum Duszpasterskie Archidiecezji Warmińskiej otrzyma imię ks. inf. Jana Jerzego Górnego - uroczystość nadania odbędzie się we wtorek, 26 czerwca.