Tu dzieją się cuda

Krzysztof Kozłowski

publikacja 30.06.2018 09:40

W Gietrzwałdzie rozpoczął się Dzień Pokutny, spełnienie wezwania Matki Bożej, która podczas objawień nawoływała do modlitwy i pokuty.

Tu dzieją się cuda Obecnie w Gietrzwałdzie wierni odmawiają Różaniec Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Tysiące wiernych wypełniają gietrzwałdzkie błonia. Kolejne grupy zmierzają pod ołtarz główny, ustawiony przy cudownym źródełku.

Organizatorzy spodziewają się, że dziś sanktuarium Maryjne, miejsca jedynych w Polsce uznanych przez Kościół objawień Matki Bożej, przybędzie prawie 50 tys. pielgrzymów.

Przybywają z wielu zakątków Polski, by wraz z biskupami uczestniczyć w Dniu Pokuty Narodowej, podejmując - za prośbą Maryi wypowiedzianą podczas objawień w 1877 r. - modlitwę różańcową i pokutę za osobiste grzechy i słabości narodu polskiego. Wszystko pod hasłem: „Od wolności wewnętrznej do wolności zewnętrznej”.

Zgromadzonych  pielgrzymów przywitał abp Józef Górzyński.

- Witam was na tym nadzwyczajnym spotkaniu, bo tak chcemy przeżyć to dzisiejsze wydarzenie, którym włączamy się w przeżywane obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ale włączamy się w sposób, który został nam powiedziany przez Matkę Bożą, która w Gietrzwałdzie objawiła się i przekazała, jak naród polski ma przygotować się na odzyskanie niepodległości, poprzez drogę wewnętrzną, wewnętrzne nawrócenie i przeżywanie życia w duchu ewangelii - mówił metropolita warmiński.

Zachęcał do wspólnej modlitwy i osobistego przeżywania spotkania z Matką Bożą i Jej Synem.

- Tutaj jest miejsce cudowne. Tu dzieją się cuda. Chciałbym was zachęcić, abyście mieli odwagę prosić Matkę, aby była orędowniczką spraw waszych, które przywieźliście jako intencje. Miejcie odwagę prosić o łaskę szczególną, ale także jest inna orędowniczka, jedna z wizjonerek, sługa boży Barbara Samulowska. Proszę was, abyście za jej pośrednictwem wypraszali łaskę u Boga. Być może wydarzy się coś, co przyczyni się do postępu w jej procesie beatyfikacyjnym - powiedział abp Górzyński.

Wydarzeniem, które wpisało się niezwykle mocno w proces odrodzenia duchowego i moralnego Polaków były objawienia Matki Bożej Niepokalanej w Gietrzwałdzie na Warmii, trwające od 27 czerwca do 16 września 1877 r.

- Jej wezwanie do modlitwy oraz do walki ze słabościami i wadami zniewalającymi naród określiło czytelną drogę duchową Polaków do wolności - przyznał abp Józef Górzyński.

- Chcemy stanąć w pokorze przed Jej gietrzwałdzkim wizerunkiem, wspominając ponad 120-letni czas niewoli Ojczyzny i Jej synów, dokonać refleksji nad sobą i naszymi dzisiejszymi postawami moralnymi. W świetle Maryjnego napomnienia sprzed 140-laty chcemy zapytać, czy nie narażamy wolności Polski i wolności osobistej przez nasze wewnętrzne zniewolenia. Najlepszą drogą takiej refleksji niech będzie wspólna celebracja sakramentu pokuty i pojednania, poprzedzona rachunkiem sumienia, przeżyta w świetle gietrzwałdzkich objawień - mówił abp Górzyński.

Obecnie trwa Różaniec, po którym odbędzie się Droga Krzyżowa, której rozważania poprowadzi o. Stanisław Przepierski OP.

Program dnia na następnej stronie.

Program - 30 czerwca  (sobota):
9.00 - Zawiązanie wspólnoty, powitanie obrazu Matki Bożej Gietrzwałdzkiej i Różaniec;
10.00 - Droga Krzyżowa;
11.30 - Nabożeństwo pokutne z adoracją Najświętszego Sakramentu i spowiedzią indywidualną;
13.30 - Przerwa obiadowa;
14.00 - Przygotowanie do Eucharystii;
14.30 - Uroczysta Eucharystia przy Źródełku. Homilie wygłosi bp Józef Zawitkowski;
16.30 - Koncert zespołu „Deus Meus”;
18.00 - Zakończenie.