Prezent prawdziwie od serca

Łukasz Czechyra

publikacja 19.07.2018 18:23

Staramy się pomagać w miarę możliwości i nadal będziemy to robić - deklarują przyjaciele Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Prezent prawdziwie od serca Przez kilkanaście lat darczyńcy przekazali wsparcie warte ok. 300 tys. złotych WSSD Olsztyn

Lampa szczelinowa (inaczej: biomikroskop) to podstawowy sprzęt okulistyczny, bardzo potrzebny do codziennej diagnozy okulistycznej dzieci. W Poradni Okulistycznej Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przy jej pomocy jest badanych średnio ponad 20 pacjentów dziennie.

Taką właśnie lampę - wartą ponad 20 tys. zł - przekazali dziś szpitalowi przyjaciele z Komitetu Pomocy Szpitalowi Dziecięcemu w Olsztynie. Lampa szczelinowa została zakupiona z pieniędzy zebranych podczas zorganizowanego przez nich balu charytatywnego.

- Jesteśmy Państwu bardzo wdzięczni za to, że pomagacie nam już od kilkunastu lat. Jesteśmy z tego dumni i cieszymy się, że jesteście naszymi Przyjaciółmi - powiedziała dr n. med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Doktor Ewa Sankowska, ordynator Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Okulistyki, wyjaśniła że lampa szczelinowa jest niezbędna w diagnostyce dzieci z chorobami oczu.

- Poprzednia lampa szczelinowa pracowała 20 lat i zepsuła się już tak, że nie można jej było naprawić - dodała doktor Ewa Sankowska. - To bardzo potrzebny sprzęt, pozwala na zbadanie całego oka. Lampa pracuje w Poradni Okulistycznej, która rocznie przyjmuje 14 tys. pacjentów.

W skład Komitetu Pomocy Szpitalowi Dziecięcemu w Olsztynie wchodzi aktualnie ok. 20 osób. Są to lokalni przedsiębiorcy, dziennikarze, sportowcy i artyści. Łączy ich jedno - wielkie serca dla potrzebujących.

W tym roku bal charytatywny w olsztyńskiej restauracji "Zakątki Europy" odbył się już po raz 14. Wspaniały wynik finansowy był możliwy dzięki hojnym darczyńcom i uczestnikom, którzy licytowali przekazane fanty.

- Tak już się utarło, ze gdy przychodzi koniec roku, zaczynamy organizować bal, zbierać fanty. Wiemy, że potrzeb jest wiele i staramy się w miarę możliwości pomóc - powiedział Wojciech Fijałkowski, jeden z Przyjaciół szpitala. - Będziemy to robić nadal! - zapewnił.

Dzięki pomocy grupy przyjaciół, w ciągu ostatnich kilkunastu lat szpital otrzymał wsparcie w kwocie ok. 300 tys. zł. W podziękowaniu pacjenci oddziału okulistycznego wręczyli darczyńcom własnoręcznie wykonane kwiaty.