Na Matkę kościołów

Krzysztof Kozłowski

publikacja 21.07.2018 10:00

"Zwracam się z serdeczną prośbą do duchowieństwa i diecezjan o życzliwe zaangażowanie się w proces konserwacji Wzgórza Katedralnego" - pisze do diecezjan abp Józef Górzyński.

Na Matkę kościołów Co roku ponad 70 tys. turystów i pielgrzymów odwiedza archikatedrę we Fromborku Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Św. Jan Paweł II w encyklice „Ecclesia de Eucharistia” podkreślał, że nawiązując do chrześcijańskiej tajemnicy, sztuka bezpośrednio lub pośrednio znajdowała w Eucharystii motyw wielkiego natchnienia. „W ramach przestrzeni liturgicznych rozwinęły się formy ołtarzy i tabernakulów, odzwierciedlając nie tylko motywy ludzkiej fantazji, lecz także reguły wypływające z jasnego pojmowania tajemnicy”. Tak więc Eucharystia na pewno wywarła znaczący wpływ na kulturę, szczególnie w sferze estetyki.

Abp Józef Górzyński, w wyrazie troski o Matkę kościołów archidiecezji warmińskiej - bazylikę archikatedralną we Fromborku, która jest pięknym przykładem owego natchnienia człowieka przez Eucharystię - napisał list duszpasterski, w którym podkreśla, że troska o kościoły zabytkowe stała się szczególnym powołaniem i wpisała się w zamysł wiary ludu Bożego Warmii i Mazur.

W liście wyraża wdzięczność księżom, którzy troszczą się o świątynie. - Wiele cierpliwości i osobistego zaangażowania księży i parafian wymaga przygotowanie dokumentacji, wyszukanie odpowiedniego programu wspierającego prace przy obiektach zabytkowych. Później należy zebrać ofiary na wkład własny inwestycji. To ogromny wysiłek, który oni podejmują - uważa metropolita warmiński.

Podkreśla wagę archikatedry we Fromborku jako Matki kościołów archidiecezji. - To wyjątkowe miejsce nie tylko z racji historycznych, ale przede wszystkim jako świadek wiary. Tam pochowani są biskupi warmińscy i kanonicy kapituły katedralnej, którzy na przestrzeni wieków fundowali kościoły, sanktuaria, a następnie wyposażali je w ołtarze, kielichy, monstrancje. Przez wieki przygotowywali świątynie, abyśmy mogli dziś spożywać Ciało i Krew Pana w naszych parafiach - wyjaśnia abp Górzyński.

W ciągu ostatnich 10 lat w katedrze zostały wykonane prace konserwatorskie i remontowe o wartości ponad 10 mln złotych. Pieniądze pochodziły z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, jak i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Jednak potrzeby remontowe całego Wzgórza Katedralnego są ogromne. "Zwracam się z serdeczną prośbą do duchowieństwa i diecezjan o życzliwe zaangażowanie się w proces konserwacji Wzgórza Katedralnego. Proszę, by ofiary zebrane w piątą niedzielę lipca (29 lipca) były przeznaczone na wkład własny do programu konserwacji bazyliki archikatedralnej we Fromborku - jest to Matka i Głowa wszystkich kościołów w naszej archidiecezji" - pisze w liście abp Górzyński.

- Świątynie u sztuka sakralna nadal są świadectwem obecności Boga w życiu publicznym i kulturze człowieka. Dziękuję wszystkim kapłanom i wiernym za troskę o świątynie parafialne. Dziękuję za to świadectwo wiary, które wyraża się w opiece i przygotowaniu świątyń do sprawowania Eucharystii - podkreśla metropolita.