Pamięć o ojcu

Krzysztof Kozłowski

publikacja 03.09.2018 20:35

Rodzina Barczów ufundowała nowy sztandar dla szkoły podstawowej w Butrynach, której patronem jest Franciszek Barcz.

Pamięć o ojcu Nowy sztandar dla szkoły ufundowała rodzina Barczów Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

To był wyjątkowy początek roku szkolnego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Butrynach. W uroczystości wzięła udział rodzina patrona szkoły podstawowej F. Barcza. To ona postanowiła ufundować nowy sztandar, który zastąpił stary, nieco zniszczony i kilkakrotnie naprawiany symbol szkoły.

- Bardzo cenimy naszego patrona. Wspominamy go bardzo często. Mówimy, że jest aniołem stróżem naszej szkoły. Ta postać jest dla nas tak istotna, że już dzieci nawet piłki nazywają "Frankiem", tak jego idee i wartości wniknęły w serca najmłodszych - mówi Maria Laskowska, dyrektor zespołu szkół.

Wśród gości byli synowie Franciszka - Marian i Stanisław. Przyjechali też Aldona Barcz, wnukowie i prawnuk patrona szkoły. Dla nich była to szczególna chwila, ale i czas wspomnień z dziecięcych lat. - Czuję ogromną radość i uznanie dla dyrekcji szkoły i grona pedagogicznego. Nie zapominają o nas, troszczą się o pamięć o naszym ojcu. Jestem wzruszony - wyznaje najmłodszy syn Marian.

- Mam wiele wspomnień o ojcu... On nami się zajmował, zabierał na spotkania Polaków. Był bardzo dobrym ojcem, towarzyszem w naszym rozwoju - podkreśla Stanisław.

Później nadeszły trudne czasy. - Mieszkaliśmy w Olsztynie. Tata był w więzieniu, później został wysiedlony. Był to rok 1937 - wspomina Stanisław. Krótko pracował na Śląsku i w Saksonii, potem w Laskowicach na Pomorzu, gdzie został w listopadzie 1939 r. aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym.

- Zawsze myśleliśmy, że tata do nas wróci, że udało mu się uciec. Chodziły pogłoski, że jest w Anglii. Jedna z cioć poszła na Gestapo. Usłyszała tam, żeby się nie pytała, bo jak nie, to znajdzie się w więzieniu. Nie pytaliśmy więcej. Myśleliśmy, że tata po wojnie wróci. Jednak dowiedzieliśmy się, że został zamordowany. Było już po wojnie - opowiada.

- Myślę, że tata, gdyby to mógł zobaczyć, bardzo by się cieszył - dodaje pan Stanisław.

Franciszek Barcz zginał 2 grudnia 1939 r. w obozie w Stutthofie.