Chodzi o to, aby być

Krzysztof Kozłowski

publikacja 24.09.2018 19:25

– Dziś osiągnęliśmy etap, kiedy imponujący wysiłek człowiek powinien podjąć w celu opanowania siebie – mówił abp Józef Górzyński na otwarciu konferencji "Polonia Restituta – Dekalog dla Polski".

Chodzi o to, aby być Życzę, aby to spotkanie przybliżyło nas do zrozumienia, co człowiek powinien zrobić ze sobą, zanim wyruszy do działania w przyrodzie, do budowania społeczności i zrównoważonego rozwoju – mówił abp Józef Górzyński Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła się w ramach projektu „Polonia Restituta – Dekalog dla Polski” międzynarodowa konferencja dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzedziła ją niedzielna Msza św. pontyfikalna w intencji Kościoła i ojczyzny, sprawowana przez księży z Wydziału Teologii UWM, pod przewodnictwem abp. Józefa Górzyńskiego.

W poniedziałek uczestnicy debatowali o priorytetach w ochronie środowiska naturalnego i zrównoważonego rozwoju Polski oraz spojrzeniu na kwestie ekologii od strony zadań państwa i Kościoła.

– To projekt, którego celem jest ukazanie naszej ojczyzny w jej historycznym dziedzictwie, teraźniejszych zmaganiach o dobro wspólne i ambitnych planach na przyszłość. Po spotkaniach w Warszawie, Łodzi, Katowicach i Gdańsku, przyszedł czas na Olsztyn. Temat dzisiejszej konferencji – ekologia, solidarność społeczna i zrównoważony rozwój - kojarzy się z Warmią i Mazurami - mówił na wstępie dziekan wydziału teologii ks. dr hab. Marek Żmudziński. Przybyłych gości przywitał również rektor UWM prof. Ryszard Górecki.

Wśród gości był obecny wicepremier Jarosław Gowin. Podkreślał, że potrzebna jest nam dziś refleksja nad głównymi problemami współczesnej Polski i społeczeństwa, w oparciu o katolicką naukę społeczną i nauczanie św. Jana Pawła II. – Jest to właściwe miejsce na pogłębiony namysł nad etycznymi fundamentami życia publicznego. Do refleksji nad tym, co w mijającym stuleciu było, a co dzisiaj nadal pozostaje istotnie ważne dla polskiego społeczeństwa i każdego z nas, którzy państwo współtworzymy – mówił wicepremier.

Abp Józef Górzyński podkreślał, że rozważając tematy ekologii, sprawiedliwości społecznej i zrównoważonego rozwoju dotykamy zawsze człowieka. – Wiemy, że do człowieka będzie sprowadzany ten temat, bo wiąże się ściśle z jego aktywnością i jego uformowaniem – mówił metropolita warmiński.

– Potrzebna jest refleksja nad człowiekiem. Dziś osiągnęliśmy etap, kiedy imponujący wysiłek człowiek powinien podjąć w celu opanowania siebie. Po to, by przyrody nie dewastować, ale właściwie porządkować, czując się odpowiedzialnym za ten świat. Życzę, aby to spotkanie przybliżyło nas do zrozumienia, co człowiek powinien zrobić ze sobą, zanim wyruszy do działania w przyrodzie, do budowania społeczności i zrównoważonego rozwoju - mówił abp Józef Górzyński.

Wykład inauguracyjny „Zrównoważony rozwój jako postulat porozumienia pokoleń” wygłosił prof. n. med. Wojciech Maksymowicz. – Chodzi o to, aby być, a nie tylko mieć, a jeżeli być, to w taki sposób, że swoją osobowość możemy dopiero zauważyć, kiedy służymy innym – mówił profesor. Swoją refleksję rozpoczął od historii ekologii i pojęcia zrównoważonego rozwoju.

– Po co jest ekologia? Byśmy mieli dobre środowisko do życia, żebyśmy jednocześnie mogli pomnażać swoje dobro, powiększać wzrost gospodarczy, ale bez naruszania środowiska i służąc społeczeństwu, a nie wykorzystując społeczeństwo. Jan Paweł II wydał trzy encykliki dotyczące życia społecznego. Podkreślał, że Kościół nie jest przeciwny rozwojowi gospodarczemu, bo człowiek został stworzony, żeby pomnażać i zawładnąć, ale zrobić to mądrze, nie zapominając, kim się jest i sięgać do swojego wnętrza – mówił prof. Maksymowicz.

Projekt „Polonia Restituta. Dekalog dla Polski w 100-lecie odzyskania niepodległości” składa się z cyklu 10 ogólnopolskich naukowych konferencji tematycznych, organizowanych w najważniejszych ośrodkach akademickich Polski i podejmujących kluczowe dla społeczeństwa zagadnienia z zakresu szeroko rozumianego życia publicznego, gospodarczego, politycznego, społecznego i kulturalnego. Zwieńczeniem konferencji będzie międzynarodowy kongres w Krakowie, podejmujący problematykę sumienia i odpowiedzialności w życiu publicznym.