Walka była oczywistością

lucy

|

Posłaniec Warmiński 40/2018

publikacja 04.10.2018 00:00

Pod pomnikiem Armii Krajowej w Olsztynie odbyły się uroczystości z okazji 79. rocznicy powołania Służby Zwycięstwu Polski, pierwszej organizacji Polskiego Państwa Podziemnego.

W trakcie uroczystości Henryk Krzyszczak ps. Dąbek otrzymał awans do stopnia kapitana. W trakcie uroczystości Henryk Krzyszczak ps. Dąbek otrzymał awans do stopnia kapitana.
Łukasz Czechyra /Foto Gość

– To miejsce i symbole wyryte na tym pomniku pozwalają nam lepiej zrozumieć, czym jest Polska. Są najpiękniejszą lekcją patriotyzmu. Dzisiejsze spotkanie pod tym pomnikiem ma swoje konkretne odniesienie do naszej historii.

79 lat temu, 27 września 1939 r., utworzono pierwszą strukturę organizacyjną Polskiego Państwa Podziemnego – Służbę Zwycięstwu Polski. Los wojny obronnej był już przesądzony, ale potrzeba kontynuowania walki o niepodległość kraju była niezłomna i oczywista – mówił Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna. – Jesteśmy tu dziś, by uczcić pamięć tych, którzy walczyli o wolność i suwerenność. Ta miłość do ojczyzny wymagała poświęcenia i ofiary, którą było oddanie życia – za tych ludzi dziś się modlimy, polecamy ich Bogu i ufamy, że ciesząc się życiem wiecznym, pamiętają o naszej ojczyźnie, by tworzyła wspólnotę pokoju i wspólnotę miłości – mówił abp senior Edmund Piszcz. W trakcie uroczystości Magdalena Sawka z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych wręczyła medale „Pro Patria”, przyznawane „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce za niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.