Świątynia prawdy

Łukasz Czechyra

publikacja 01.10.2018 14:43

Mszą św. w kościele św. Franciszka z Asyżu zainaugurowano nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Świątynia prawdy Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński Łukasz Czechyra /Foto Gość

Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił abp senior Edmund Piszcz., który na podstawie Ewangelii o powołaniu Piotra przypominał zebranym sens słów „wypłyń na głębię”.

- Mamy uchronić się przed tą słabością, która nazywa się powierzchowność. Człowiek powierzchowny to taki, któremu nie zależy na prawdzie, miłości i dobru, a jedynie na pozorach tych spraw, powierzchowność jest dla niego wystarczająca. Żeby z tym zerwać, należy stanąć w prawdzie o sobie. Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: czy jestem człowiekiem głębi? Wypłyń na głębię, bo w tej głębi jest sam Bóg - mówił abp Piszcz.

- Nauka dla Kościoła to zawsze sięganie po prawdę, i to po prawdę ostateczną. Myślimy dziś o wielkich poprzednikach świata nauki - gdyby nie odważne wypłynięcie na głębię, czy mówilibyśmy dziś choćby o Mikołaju Koperniku? Ci wielcy zawsze przekraczali pewne schematy, mieli odwagę i to przynaglenie do poszukiwania prawdy - mówił abp Górzyński.

Przypomniał również, że zadaniem świata akademickiego jest odkrywanie prawdy, sensu życia i istnienia. - Życzę, by uniwersytet był świątynią prawdy, by wszystko, co będziecie czynić, było dążeniem do prawdy - ci, którzy podejmują badania naukowe, zadania pedagogiczne, studenci - żeby wszyscy szukali prawdy, bo nic innego nie jest warte poszukiwania - zaznaczył metropolita.