Działamy jak Bóg

Krzysztof Kozłowski

publikacja 07.10.2018 22:00

- Miłość to nie jest zasługiwanie na coś. Miłość jest, po prostu - podkreślał ks. Paweł Zięba podczas Mszy św. w Nidzicy.

Działamy jak Bóg Mszy św. przewodniczył ks. Paweł Zięba, dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Mszą św. w kościele pw. św. Wojciecha i Niepokalanego Poczęcia NMP w Nidzicy rozpoczęły się Dni Hospicjów i Opieki Paliatywnej organizowane przez Caritas Polska. Eucharystię sprawowano w intencji chorych podopiecznych Stacji Caritas w Nidzicy oraz w intencji zmarłych, którymi opiekowali się w ciągu roku pracownicy Domowego Hospicjum.

- Chcemy w ten sposób podziękować tym, którzy troską swoją obejmują ludzi potrzebujących pomocy i wsparcia. Oddanie i poświęcenie wykazują ci, którzy służąc choremu gotowi są tę pomoc nieść o każdej porze dnia i nocy. Niech dobry Bóg swoimi łaskami ich trud i poświęcenie nagradza - mówił na początku Liturgii proboszcz ks. Tadeusz Lewdarowicz.

Mszy św. przewodniczył dyrektor Caritas Archidiecezji Warmińskiej ks. Paweł Zięba. Wygłosił również homilię, podkreślając w niej wagę jedności w małżeństwie i rodzinie. Wiele wzajemnych konfliktów znika, kiedy w rodzinie pojawia się choroba najbliższych.

- Kiedy stajemy wobec tego tematu, rozpoczynając kolejną akcję Pola Nadziei i Hospicjum to też życie, przypominając, że pośród radości jest również temat ludzi chorych i słabych, tych wszystkich, którzy przy nich są. Bo największym szpitalem są rodzinne domy. To jest wyraz tej jedności, gdzie siłą jest uśmiechanie się, kiedy serce z powodu nieszczęścia boli - mówił ks. Zięba.

Często nie rozumiemy tego, dlaczego choroba się pojawia. - To pytanie od wieków było  zadawane, co możemy znaleźć na kartach Pisma Świętego: „Kto zawinił, że to się stało, kto zgrzeszył”, wielu pyta Jezusa. Nikt. Tego nie można traktować, jako kary, bo Pan Bóg nie tak podchodzi do człowieka. Miłość to nie jest zasługiwanie na coś. Miłość jest, po prostu - podkreślał. Z taką miłością pracownicy i wolontariusze Caritas idą do tych, którzy tej miłości potrzebują.

- To jest miłość, która jest miłością w praktyce. Daję z miłości, żeby się podzielić. Wówczas królestwo Boże jest takie, o jakim mówi Pan Bóg. Ono się rozszerza, bo my zaczynamy działać tak, jak działa Bóg - mówił ks. Zięba.

Po Mszy św. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 i parafialny zespół muzyczny „Sursum Corda” przedstawiło misterium zatytułowane „Jeśli nie wiesz, gdzie iść…”.