Ciągle głodni wiedzy

Łukasz Czechyra

publikacja 11.10.2018 17:23

Akademia Trzeciego Wieku przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie świętowała 10-lecie działalności.

Ciągle głodni wiedzy Akademia to prawdziwa wspólnota - mówił abp Piszcz Łukasz Czechyra /Foto Gość

W Centrum Konferencyjnym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego oraz jubileusz 10-lecia działalności Akademii Trzeciego Wieku przy MOK w Olsztynie.

- Nasza działalność przejawia się przede wszystkim w dwóch formach - jest to organizacja wykładów oraz aktywizacja słuchaczy w kołach zainteresowań. W naszej działalności przyświeca nam hasło „Bądź aktywny, nigdy nie jest za późno na naukę i realizowanie swoich pasji” - tłumaczy Aldona Bagińska, prezes Akademii. Wykłady, koła zainteresowań, zajęcia rehabilitacyjne, spotkania ze sztuką, wolontariat, lektoraty z języków obcych, kursy komputerowe… to niektóre przykłady działalności Akademii.

- Jest co robić poza domem. Po osiągnięciu pewnego wieku człowiek może i ma już mniej siły, ale zainteresowania i chęć ich rozwijania ciągle w nas jest. Dla nas, seniorów, to niezwykle ważne, że są miejsca i spotkania, gdzie jest nas więcej, gdzie człowiek może pójść, porozmawiać, dowiedzieć się czegoś nowego… nie ma żadnych granic wiekowych do realizowania swoich pasji - mówi pan Stanisław.

Obecny na uroczystościach abp senior Edmund Piszcz podkreśla, że Akademia to również wspólnota. - We wspólnocie nikt nikomu nie jest obojętny. Poznajemy się, jest z nami drugi człowiek - a jest też po to, byśmy poznali siebie i swoje możliwości. Należy też pamiętać, że wiedza jest nie po to, by zaspokajać swój egoizm, ale po to, by służyć innym - dodaje abp Piszcz.

- Cytując klasyka, mogę powiedzieć „Niech moc będzie z wami”. Ta moc jest ciągle z nami! Rok akademicki 2018/2019 uważam za rozpoczęty - mówiła w inauguracyjnym przemówieniu Aldona Bagińska.