Promieniowanie ojcostwa

Krzysztof Kozłowski

publikacja 14.10.2018 20:30

W olsztyńskiej hali Urania, z okazji 18. Dnia Papieskiego i 40. rocznicy wybory kard. Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską, odbył się Koncert Papieski.

Promieniowanie ojcostwa Wśród wykonawców był zespół Perełki Wiary i Przyjaciele Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W tym roku obchodom przyświecało hasło: „Wolność jest zadana”. – Kiedy żył, podczas każdej pielgrzymki do Polski, odnosił się właśnie do wolności. Mówił, że jest ona darem, o który trzeba dbać. I rzeczywiście treść dzisiejszego koncertu o tym mówiła. Piosenki były religijne i patriotyczne, wszystkie nawiązujące do przesłania św. Jana Pawła II – mówi ks. Michał Tunkiewicz.

Dzień Papieski to również wielkie dzieło charytatywne, czyli zbiórka na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zwaną żywym pomnikiem Jana Pawła II, która wspiera młodzież uzdolnioną z ubogich rodzin. Również podczas koncertu można było zobaczyć jej stypendystów.

– Co miesiąc dostajemy z fundacji pieniądze, dzięki którym możemy utrzymać się na studiach i kształcić się na wymarzonych kierunkach. Ale również ważna jest sfera duchowa. Fundacja organizuje dla nas rekolekcje. Systematycznie spotykamy się we wspólnotach akademickich, gdzie zgłębiamy naukę Jana Pawła II, czytamy jego homilie i książki – mówi Daria.

– Pochodzę zza Augustowa, z wielodzietnej rodziny. Mam pięcioro rodzeństwa, także rodziców nie byłoby stać na wysłanie mnie na uczelnię. Dzięki fundacji poznałam wspaniałych ludzi, którzy chcą pomóc, wesprzeć. Nie ma obojętności, nie ma wyśmiewania, a łączy nas miłość, zrozumienie, nauka Jana Pawła II. To jest nasz świat – dodaje Magda.

Tegoroczny Dzień Papieski odbył się pod hasłem: „Promieniowanie ojcostwa”. Do niego nawiązuje bp Janusz Ostrowski i wspomina Ojca Świętego, z którym kilkakrotnie się spotykał, kiedy studiował w Rzymie.

– Jan Paweł II zapraszał księży polskich na tzw. kolędę polską. W styczniu sprawowaliśmy wspólnie z nim Eucharystię w jego prywatnej kaplicy. Później spotykał się z nami na rozmowach osobistych. To były ojcowskie rozmowy, które dziś traktuję jak ogromną łaskę. Przykład ojca rodziny, wspólnota Kościoła, którym był Jan Paweł II, jest wspaniałym przykładem brania odpowiedzialności i poświęcenia siebie całego dla drugiego człowieka – mówi bp Ostrowski.

W Uranii wystąpiły zespoły: Świąteczna Kapela, Internacka Grupa Muzyczna, Perełki Wiary i Przyjaciele oraz Uczniowie Publicznego Specjalnego Katolickiego Ośrodka Edukacyjno-Wychowawczego w Kruzach. Honorowym patronatem wydarzenie objęli: metropolita warmiński abp Józef Górzyński, wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz oraz marszałek województwa Marek Gustaw Brzezin.