Przyjmij to posłanie

Krzysztof Kozłowski

publikacja 20.10.2018 14:46

W Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum rozpoczął się kurs służby liturgicznej ołtarza.

Przyjmij to posłanie Mszą św. rozpoczęły się kursy służby liturgicznej ołtarza Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

Przez cały rok uczestnicy będą przygotowywać się do posługi ministranta słowa Bożego (lektora), ceremoniarza i psałterzysty.

- Nowością jest kurs animatorów liturgicznych, czyli liderów służby liturgicznej w parafii, najbliższych współpracowników duszpasterza, takiego pierwszego wśród równych - mówi ks. Wojciech Kotowicz, diecezjalny duszpasterz SLO.

Całość formacji zakończy się 15 czerwca 2019 r. uroczystą Eucharystią w archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Fromborku, podczas której abp. Józef Górzyński udzieli błogosławieństwa nowym lektorom, ceremoniarzom, psałterzystom i animatorom.

Kurs animatora liturgicznego będzie się składać z pięciu weekendowych spotkań formacyjnych, które rozpoczną się spotkaniem u księży werbistów w Pieniężnie.

- Każde spotkanie przemyślane jest tak, że będzie czas na modlitwę, Eucharystię i adorację Najświętszego Sakramentu. Odbędzie się formacja duchowa skupiona w czterech blokach, w tym wykłady z dydaktyki i pedagogiki, blok biblijny, psychologiczny i teologiczno-liturgiczny - wyjaśnia duszpasterz.

W sumie w kursach służby liturgicznej ołtarza uczestniczy prawie 100 ministrantów.

Mszy św. rozpoczynającej formację przewodniczył ojciec duchowny seminarium ks. Michał Kuciński.

- Może się zastanowisz, jak zechcesz, jakie warunki muszą być spełnione, żeby faktycznie słuchać Boga, żeby spotkać się z Nim tutaj, na Liturgii, spotkać się z żywym Bogiem - zwracał się do młodych.

Wskazywał, że najważniejszym z warunków jest trwanie w łasce uświęcającej.

- Kiedy jesteś blisko ołtarza, zawalcz o to, bo czasem będzie to prawdziwa walka. Zawalcz, by być w stanie łaski uświęcającej i przystąpić do Komunii. Kładę to wam na sercu, to pragnienie, że chcę przyjąć Chrystusa. To jest prawdziwe spotkanie z Nim - mówił.

Prosił, by byli wyczuleni na obecność Pana. - Choćby przez to, żeby wcześniej przyjść i przygotować się do Liturgii, przystąpić do niej nie z rozpędu, a będąc przygotowanym, wyciszonym - podkreślał.

Wskazywał również na to, aby stać się misjonarzem Dobrej Nowiny, przyjacielem niewstydzącym się Jezusa.

- Jezus mówi, że „trzeba iść i się przyznawać do Mnie przed ludźmi”. Nie wstydźcie się tego, bo oni też Go potrzebują. Jezus posyła cię do innych. Przyjmij to posłanie, zjednocz się z Nim w Komunii św. - mówił ks. Michał Kuciński.