Zero alkoholu

Krzysztof Kozłowski

publikacja 25.10.2018 09:50

Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią. Pół godziny po spożyciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki.

Zero alkoholu Na spotkaniu obecne były mieszkanki Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Domu Samotnej Matki - podopieczne Caritas Archidiecezji Warmińskiej SP

W ramach projektu „Programów edukacji, promocji i profilaktyki zdrowia” została przeprowadzona prezentacja połączona z warsztatami na temat płodowego zespołu alkoholowego (FAS), jego przyczyn i konsekwencji. Na spotkaniu obecne były mieszkanki Ośrodka Interwencji Kryzysowej oraz Domu Samotnej Matki - podopieczne Caritas Archidiecezji Warmińskiej.

- Po modlitwie na Koronce do Bożego Miłosierdzia w intencji przeżywania świadomego macierzyństwa rozpoczęliśmy spotkanie, które składało się z prezentacji i warsztatów poruszających problematykę FAS jako zaburzenie u dzieci, które są spowodowane piciem alkoholu przez kobietę w ciąży - mówi Sebastian Polakowski.

 W czasie realizacji projektu ogromną pomocą był udział wolontariuszy z II LO, którzy prowadzili zajęcia opiekuńcze z dziećmi kobiet biorących udział w projekcie.

Za realizację projektu z Caritas odpowiedzialna była Joanna  Mackiewicz.

- Jeśli kobieta w ciąży pije alkohol, dziecko pije razem z nią. Pół godziny po spożyciu alkoholu jego stężenie we krwi dziecka jest takie samo jak we krwi matki. Dlatego zero alkoholu w ciąży, ponieważ każda jego ilość, nawet lampka wina lub okazjonalnie wypity drink, działa toksycznie na rozwijające się w łonie matki dziecko - podkreśla Joanna Mackiewicz.

- Bo ciąża bez alkoholu to otrzymanie na początku życia właściwej „nawigacji” w zawołaniu: „Jezu, ufam Tobie”. Prawo równego startu jest podstawowym prawem, którego nie wolno narażać na nieodwracalne uszkodzenia - podkreśla Sebastian Polakowski, odpowiedzialny za prezentacje i warsztaty.