Zmiany muszą być rozumiane

Łukasz Czechyra

publikacja 27.10.2018 14:23

W gmachu Wydziału Teologii UWM w Olsztynie odbyło się spotkanie proboszczów archidiecezji warmińskiej.

Zmiany muszą być rozumiane W archidiecezji warmińskiej posługuje 232 proboszczów Łukasz Czechyra /Foto Gość

- To typowo praktyczne spotkania, większość poruszanych zagadnień ma charakter administracyjny - pewne rzeczy trzeba przypomnieć, a nowe ogłosić. Żyjemy w dynamicznie zmieniającym się świecie, pojawiają się nowe rozporządzenia zarówno w prawodawstwie kościelnym, jak i świeckim. Zmiany muszą być nie tylko ogłoszone, ale również dobrze zrozumiane, dlatego często sięgamy po fachowców w danej dziedzinie, by te zagadnienia przybliżyli - tłumaczy abp Józef Górzyński, metropolita warmiński.

- W tym roku pochylamy się m.in. nad regulaminem cmentarzy: chcemy go ujednolicić w całej archidiecezji warmińskiej. Podejmujemy również tematy binacji, trynacji czy odpustów - mamy w tej materii trochę nieładu, czasami odpust jest przenoszony bez pozwolenia - mówi ks. Bartłomiej Matczak z Wydziału Duszpasterskiego.

- To ważne spotkanie, dotyczy wielu ważnych spraw w życiu diecezji. Informacje przekazywane i wprowadzane w życie nabierają konkretnych kształtów, to się przekłada na rzeczywistość, w której żyjemy. To również okazja do spotkania w gronie proboszczów z księdzem arcybiskupem, co daje poczucie jedności kapłańskiej, a także stanowi impuls do działania, wyznacza kierunek, który może wpłynąć na wspólnotę parafialną - podkreśla ks. Stanisław Tkacz.