Otwierać nowe drzwi

Krzysztof Kozłowski

publikacja 29.10.2018 22:00

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na podsumowaniu Tygodnia Seniora podkreślał, że wydarzenia skierowane do seniorów odbywają się przez cały rok.

Otwierać nowe drzwi Prezydent dziękował wszystkim instytucjom za organizację wydarzeń skierowanych do seniorów Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

W Olsztynie odbył się Tydzień Seniora. Dla mieszkańców, którzy ukończyli 60. rok życia, był to czas wielu wydarzeń: warsztatów, wieczorów autorskich czy występów artystycznych. - Trzeci raz zorganizowaliśmy taki tydzień i przygotowaliśmy wiele atrakcji. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś interesującego - mówi Łukasz Ślusarczyk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Biblioteka współpracuje z Olsztyńską Radą Seniorów. - Ta współpraca uwrażliwiła nas na potrzeby tych osób. Uświadomiliśmy sobie, że trzeba o tej grupie osób myśleć, dobierać takie działania, które przypadną im do gustu - dodaje.

W ciągu tygodnia seniorzy rywalizowali w turnieju wiedzy, uczestniczyli w wieczorach autorskich, m.in. z Antonim Janowskim, Katarzyną Frankowiak, Sławomirem Koprem czy podróżnikiem Piotrem Wnukiem. Odbywały się zajęcia komputerowe, muzyczne i różne wystawy.

W Olsztynie liczba mieszkańców 60+ przekroczyła 42 tys. - To pokazuje, że trzeba otwierać coraz to nowe drzwi, wydeptywać nowe ścieżki, bo potrzeby i wyzwania są coraz większe. Staramy się uaktywnić olsztyńskich  seniorów, bo przecież na to zasługują. Są otwarci, chłonni wiedzy - mówi Sabina Maria Dąbrowska z Olsztyńskiej Rady Seniorów.

- Jesteśmy bardzo wdzięczni bibliotece, że organizuje Tygodnie Seniora. Widzimy, że o nas się myśli, o nas się pamięta. Czujemy to ciepło płynące od organizatorów w stronę seniorów - podkreśla Aldona Bagińska, prezes Akademii Trzeciego Wieku.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz na podsumowaniu tygodnia zauważał, że wydarzenia skierowane do seniorów odbywają się przez cały rok. - Za to dziękuję, bo państwa aktywność to edukacja dla młodszego pokolenia. Jestem przekonany, że taka aktywność wszystkim nam jest potrzebna - podkreślał prezydent.

Tydzień Seniora to przedsięwzięcie organizowane wspólnie przez Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Olsztynie, Radę Olsztyńskich Seniorów, Obywatelski Parlament Seniorów, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Olsztynie oraz Wodne Centrum Rekreacyjno-Sportowe Aquasfera. Celem jest utworzenie dla osób w wieku 60+ atrakcyjnej oferty kulturalnej.