Mamo, tato..., dlaczego się modlisz?

Łukasz Czechyra

publikacja 30.10.2018 12:42

W parafii św. Jakuba w Olsztynie odbyło się spotkanie dla rodziców młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania.

Mamo, tato..., dlaczego się modlisz? Prelekcję „Sakrament bierzmowania - szansą i wyzwaniem" wygłosił ks. dr Cezary Opalach Łukasz Czechyra /Foto Gość

Zależy nam na tym, by również rodzice rozumieli, na czym polega ta formacja. Cieszymy, że przyszło ich tak wielu - mówi ks. Dawid Hulecki.

Spotkanie rozpoczęło się od Mszy św. w konkatedrze św. Jakuba, a po niej wykład w Centrum św. Jakuba wygłosił ks. dr Cezary Opalach. W swoim wystąpieniu „Sakrament bierzmowania - szansą i wyzwaniem” poruszał wiele kwestii dotyczących rozwoju młodych ludzi. Mówił m.in. o sferze poznawczej, emocjonalnej i religijnej, jakie kształtują się dzieciach.

 - Badania prowadzone przez psychologów pokazują jedną rzecz: to nie jest tak, że młodzież zawsze idzie za normami grupowymi. Okazuje się, że kiedy młody człowiek ma zdrową, dojrzałą relację z rodzicami, relację miłości, wówczas do pewnego stopnia ulega naciskom grupy, ale zazwyczaj wybiera normy rodzinne, zwłaszcza jeśli te przeczą normom grupy. To bardzo dobra informacja - wszystko jest w naszych rękach - mówił ks. Opalach.

- Jeszcze raz dziękuję wam wszystkim za obecność, bo jest to znak, że na poważnie chcecie ten czas przeżyć z dziećmi i pomóc im się przygotować do sakramentu bierzmowania. Jak to zrobić? Bardzo prosto - pokazując, jak ja przeżywam moją relację z Bogiem, kim On dla mnie jest. To pytanie prędzej czy później się pojawi: „Mamo, tato..., dlaczego się modlisz?”. Nie ma się wtedy co silić na dogmatyczne wypowiedzi, ale z głębi serca powiedzieć, dlaczego Bóg jest ważny w moim życiu, pokazać przykłady z życia, które interpretujemy jako znaki Bożej miłości - mówił ks. Opalach.