Wolność wywalczona i wymodlona

Łukasz Czechyra

publikacja 03.11.2018 16:57

W Wilkowie odsłonięto obelisk z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wolność wywalczona i wymodlona Obelisk poświęcił ks. Ciarkowski Łukasz Czechyra /Foto Gość

Uroczystości w Wilkowie z udziałem m.in. wojewody Artura Chojeckiego, parlamentarzystów, przedstawicieli władz i lokalnej społeczności rozpoczęły się od koncertu pieśni patriotycznych w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Najważniejszym punktem obchodów była Msza św., podczas której zebrani dziękowali Bogu za dar niepodległości. Wspólnej modlitwie przewodniczył ks. Wojciech Sokołowski MIC, a homilię wygłosił ks. Wojciech Ciarkowski, który przypomniał drogę Polaków do niepodległości. - Wolność trzeba było wywalczyć, wypracować i wymodlić - mówił duszpasterz.

Po Mszy św. nastąpiło poświęcenie i odsłonięcie obelisku, który stanął obok pomnika św. Jana Pawła II, odsłoniętego niespełna miesiąc wcześniej. - Ten pomnik wynika z potrzeby serca. Kultywuję polskie wartości, a hasło „Bóg, honor, ojczyzna” jest w moim sercu aż do śmierci. Zależy mi na tym, żeby młode pokolenie wyrastało na wspaniałych, mądrych Polaków, którzy będą dumni z Polski. Św. Jan Paweł II mówił, że Polska jest matką szczególną i dlatego ma prawo do miłości szczególnej - mówił ks. Ciarkowski.

Jak mówi wojewoda Chojecki, na Warmii i Mazurach wiele społeczności lokalnych organizuje własne uroczystości związane z 100. rocznicą odzyskania niepodległości, co jest niezwykle cenne, gdyż wynika nie z narzuconych rocznicowych obchodów, ale z potrzeby serca. - Polska jest taką trochę mozaiką, złożoną z różnych elementów i w różnych miejscach, w różny sposób rocznica odzyskania niepodległości jest obchodzona. Ale zawsze z wielką miłością do naszej ojczyzny, wielkim szacunkiem dla ojców naszej niepodległości i z troską o przyszłe pokolenia, które mają budować dobrobyt Polski i wolność na doświadczeniach przeszłych pokoleń - mówił wojewoda.