Poznaj ojców niepodległości

Łukasz Czechyra

publikacja 05.11.2018 15:17

Na Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie pojawił się baner z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Poznaj ojców niepodległości Wystawa opisuje wybitne postacie, dzięki którym Polska odzyskała niepodległość Łukasz Czechyra /Foto Gość

Już w najbliższą niedzielę 11 listopada. Obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości odbywają się w wielu miejscowościach. Dziś na budynku Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie został odsłonięty baner, którego projekt w mediach społecznościowych wybrali mieszkańcy Warmii i Mazur.

- Jest to projekt wybitnego polskiego plakacisty Wojciecha Korkucia. Będzie nam przypominał i upamiętniał tę niezwykle ważną datę w historii naszej ojczyzny - tłumaczy wojewoda Artur Chojecki.

Na banerze znajduje się m.in. wizerunek marsz. Józefa Piłsudskiego oraz napis: „Niepodległa” pisany pismem J. Piłsudskiego.

Jednocześnie z odsłonięciem baneru odbyło się otwarcie wystawy „Ojcowie Niepodległości”.

- Wystawa przedstawia tych, którzy starali się zabiegać o Polskę, starali się o Polsce mówić i starali się realizować marzenia pokoleń Polaków o wolnej, niepodległej Polsce. Wywodzili się z różnych środowisk - lewicowych, narodowych i prawicowych, ale to, co ich łączyło, to było wspólne pragnienie wolnej i niepodległej Polski. Tą wystawą chcemy przypomnieć młodym ludziom ojców naszej niepodległości, tych, którzy nas dzisiaj inspirują - podkreśla Wojciech Cybulski, warmińsko-mazurski wicekurator oświaty.

Na wystawie znajduje się opis drogi Polski do odzyskania niepodległości oraz historie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego oraz Ignacego Daszyńskiego. Podczas prezentacji wystawy rozstrzygnięto również niepodległościowy konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych.