Dotknięcie serc

Krzysztof Kozłowski

publikacja 23.11.2018 23:45

W WSD "Hosianum" odbyło się modlitewne czuwanie młodych - Seminaryjna Odnowa Serc.

Dotknięcie serc Jak zawsze koncert zespołu Soli Deo Gloria spotkał się z żywiołową reakcją młodych Krzysztof Kozłowski /Foto Gość

„Nie tak bowiem człowiek widzi, jak widzi Bóg. Bo człowiek patrzy na to, co widoczne dla oczu, Pan natomiast patrzy w serce” (1 Księga Samuela 16, 7) - te słowa z Pisma Świętego były myślą przewodnią spotkania modlitewnego młodych, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym „Hosianum” w Olsztynie.

- Namówiła mnie koleżanka. I nie żałuję. Był czas wspólnej zabawy i śpiewu, moment spojrzenia w siebie podczas grupy dzielenia, a później spotkanie z Jezusem w Najświętszym Sakramencie. Towarzyszyła mi refleksja, czy w ogóle staram się usłyszeć Boga, który mówi do mnie, mówi poprzez serce - wyznaje Monika.

Seminaryjna Odnowa Serc, to nowa inicjatywa alumnów, a pierwsze spotkanie ma zainicjować cykliczne czuwania. - Zaprosiliśmy do nas młodzież, aby się wspólnie pomodlić. Jest to po trosze nawiązanie z naszej strony do synodu młodych, podkreślenie, jak są oni ważni w Kościele. Poniekąd my przecież też jesteśmy młodzi - uśmiecha się diakon Mateusz Pstrągowski.

Wspomina spotkania z kolegami,  podczas których wspólnie zastanawiali się, jaką formę ma przyjąć Seminaryjna Odnowa Serc. - Wiele się modliliśmy, rozmawialiśmy z przełożonymi, aby uzmysłowić sobie, co dziś przemawia do młodzieży. Oczywiście punktem kulminacyjnym jest adoracja Najświętszego Sakramentu i Słowo Boże, które dotyka serca - wyjaśnia. - Jezus, kiedy spotykał człowieka, dotykał jego serca. Nie mówił o postawach zewnętrznych, ale mówił o sercu. My wierzymy, że przez takie spotkania Jezus dotknie serc - dodaje diakon.

Czuwanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty. Później młodych przywitał rektor ks. Hubert Tryk. - Cieszę się, że dzisiejszy wieczór postanowiliście spędzić na czuwaniu z Jezusem Chrystusem. Twoje serce to wielki skarb. Nie zawsze zdajesz sobie z tego sprawę. Jezus dziś ci mówi, że cię bardzo kocha - mówił rektor.

Później odbył się koncert seminaryjnego zespołu „Soli Deo Gloria” i konferencja. Po poczęstunku młodzi w grupach dzielenia szukali odpowiedzi na pytanie, na co zwracają uwagę poznając drugiego człowieka. Rozmawiali o tym, dlaczego i przed kim są w stanie odkrywać prawdę o swoim sercu, by szukać prawdy o tym, jak wygląda ich relacja z Bogiem.

Spotkanie zakończyło się adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem.

- Mam nadzieję, że młodzi spotkali tu Jezusa, że doświadczyli wspólnoty i zastanowili się nad swoim powołaniem. Naszym zamysłem było również to, by młodzi poznali seminarium, poznali kleryków - dodaje ks. Hubert Tryk.

TAGI: